Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Sorgun'da Aşıkların Bayramı Başka Oluyor

Durali Doğan

03 Aralık 2013, 07:59

Durali Doğan

 29 Kasım Cuma günü Sorgun’da her yıl olduğu gibi yine muhteşem bir Aşıklar Bayramı yaptık.
 Geleneksel hale getirdiğimiz bu bayram bugüne kadar yapılanların en görkemlisi ilginin ve coşkunun en yoğun yaşandığı bir bayramdı.
 Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği olarak düzenlediğimiz bu bayramda da Sorgun belediyesi'nin büyük katkısı oldu.
  Başarılı sunumuyla birçok etkinliklerde görev alan Yasemin Doğru sunumuyla unutulmaz ve doyumsuz bir gece yaşadık.
  Aşıkların ve şairlerin katıldığı sazlı ve sözlü geceye;  Kaymakamımız Levent Kılıç, Milletvekilimiz Ertuğrul Soysal, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek başta olmak üzere il genel meclisi, belediye meclisi üyeleri, daire  müdürleri, oda başkanları,okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 Kaymakamımız, belediye başkanımız, milletvekilimiz Ertuğrul Soysal’ın konuşmalarından sonra sazlı sözlü bölüme geçildi.
  Gecede büyük coşku vardı. Programda  Sivaslı Aşık Gülçınar, Karslı Aşık Behrami usta malı ve kendi deyişleri ile seyircilere duygulu anlar yaşattılar.
 Çorum-Alaca'dan Halk müziği sanatçısı Gülsüm Kahraman söylediği güzel türkülerle salondakileri coşturdu. Sorgunlu Aşık Rıza Kaygısuz’un söylediği kendi bestesi  duygu yüklü türküleri beğendik.
 Gecede Türkiye genelindeki birçok yarışmalarda birincilik alan ünlü Aşık Gülçınar ile Aşık Behrami’nin aşıklık geleneğindeki Leb Değmez- Dudak Değemez dalında verdikleri örnek ile, yaptıkları kadın-erkek atışması dinlemeye değerdi.
 Ayrıca geceye Yozgat ve Sorgun’dan katılan şairlerden Ahmet Sargın, Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Hüseyin Gök, Hüseyin Adak, Yusuf Koç, Ekrem Gürer, Ethem Kaygısız,Hakkı Yurtlu, Mustafa Köksal, Cemal Şimşek ve Bozok Ün. Öğrencisi Mehmet Akif okudukları şiirlerle geceye duygu ve renk kattılar.
 Program yaklaşık üç saatten fazla sürdü. Bu gecede saz, söz, kültür dili konuştu.
 Programın sonunda katılan şair ve aşıklarımız plaketlerini Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek ve daire amirlerinin elinden aldılar.
 Bir aşıklar bayramı daha mutlu sonla bitti. Dışarıdan gelen aşıklarımız, şairlerimiz ilçemizden memnun ayrıldılar. Bu etkinlikle ilçemizin tanıtımında en büyük katkıyı yaptığımıza inanıyoruz. Bunu lütfen kimse küçümsemesin. Bu etkinlikte ve diğer faaliyetlerimizde bize her türlü desteği veren sayın Kaymakamımıza, sayın belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum.
 Yine bize her türlü etkinliğimizde bize destek veren Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Araştırmacı- yazar Ahmet Sargın hocama, dernek yönetim kurulu üyesi şair Ekrem Gürer ve şair Yusuf Koç hocalarıma teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.   Ayrıca cansiperane çalışan derneğimizin yönetim kurulu üyeleri Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş ve Hüseyin Adak, Rıza Kaygısız, Mustafa Köksal ile gecemize renk katan söyledikleri türküler, yaptıkları atışmalarla doyumsuz bir gece yaşatan Aşık Gülçınar, Aşık Behrami, Türk Halk Müziği Sanatçısı Gülsüm Kahraman’a ve şairlerimize, teşrif eden izleyicilere teşekkürü bir borç biliyoruz.
 Kaymakamımız sayın Levent Kılıç’a, Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek’e bize verdikleri destek için bir kez daha cani gönülden teşekkür ediyoruz.
2014 yılında yapacağımız Sorgun Aşıklar Bayramı'nın sekizincisinde buluşmak dileğiyle.
        Teşekkürler gönül dostları!...
        TEŞEKKÜRLER SORGUN!...

Bu haber 1746 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hani Sorgun'u Çok Seviyordunuz?24 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN