Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Abdullah Alpaydın'a Teşekkürler

Durali Doğan

02 Nisan 2013, 08:22

Durali Doğan

ABDULLAH ALPAYDIN’A TEŞEKKÜRLER

 Sorgun Düşünce Kulübü üyelerinden değerli hemşerim Abdullah Alpaydın beyin derinlemesine inceleyip SDK sitesinin ana sayfasına koyarak okuyucularına tanıtmış olduğu “Türk’ün İstiklal Destanı” adlı kitabım tamamen Türk milletinin bağımsızlık karakterine adanmış bir eserdir.


 Abdullah bey, bu kitapla ilgili olarak yaptığı tespitte şöyle diyor: “Memleketimizin yetiştirdiği önemli edebiyatçı ve yazarlardan olan Durali Doğan'ın birçok eserinde vatanseverlik duygusu ve vatan sevgisi vurgusu öne çıkar.”
  Doğrudur, bu kitap tamamen Mehmet Akif, İstiklal Marşı ve İstiklal Savaşı’na adanmıştır.
 Sorgun Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptığım 8 yıllık süre zarfında öğrencilerime hep Mehmet Akif’i örnek göstermiş, O’nun hayatını örnek almalarını istemişimdir.

 “Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek” diyecek kadar doğru dosdoğru bir insan, istiklalimizi şakıyan bülbül gibi bir şair, bir mütefekkirin, bir idealist insanın hayatı beni çok etkilemiştir. Başta İstiklal Marşımız olmak üzere, O’nun şiirlerinin ruhunu, manasını öğrencilerime hep anlatmaya çalıştım.

 İşte Abdullah beyin benim hakkımda söylediği “Durali Doğan, memleketine ve vatanına aşık idealist bir eğitimcidir. Yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu eserler bunun en güzel ispatıdır.” sözü Mehmet Akif’i düşünme, yazma, O’na imrenmenin bir güzel sonucudur.

 “Çanakkale’de Düğün” adlı manzum piyes ise Çanakkale Şehitleri’ne, Çanakkale kahramanlarına bir ithafımdır. 1983 yılında yazdığım bu oyun 30 yıldır oynanmaktadır.

 Akif’in “Bedrin Arslanları ancak bu kadar şanlı idi” diyerek övdüğü dedelerimizin destanıdır.
 “Cumhuriyet Koçaklaması” ise 1989 yılında düzenlenen “Cumhuriyet Fazilettir” konulu şiir yarışmasına katılan şiirleri topladığım kitapçıktır. O geceyi hayatta unutmam mümkün değil. Çünkü; Sorgun’un Şahmuratlı köyünden Özel Harekat Polisi öğrencim Mustafa Erciyas’ın şehit olduğu acı haberi o akşam almıştık.

 Değerli kardeşim Abdullah bey,

 Bu coğrafya parçasını bize vatan yapan aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz, İstiklal Marşı’mızı para ile yazmam diyen Mehmet Akif, nasıl ki maddi olarak bir karşılık beklemediyse, sizin ifadenizle ben de “karşılık beklemeden” yazdım bu eserleri.

 Eserlerimi yorumladığınız anlamlı yazınızı ”Ortaya koyduğunuz eserlerin devamını bekliyor, Sorgun Düşünce Kulübü olarak yapmış olduğumuz bu çalışmayla üzerimize düşen teşekkür borcunu az da olsa ödemiş olmayı umuyoruz.” Diyerek bitirmişiniz.

 Bu düşünceleriniz bana güç, kuvvet, şevk vermiştir. Bana yeni şeyler yapma yolunda devam etme cesareti verdiğini, ağır  sorumluluklar yüklediğini bilmenizi isterim.

 Sizlerin memleket sevdası içerisinde Sorgun Sevdası’nı büyütmeniz, acizane yazdığım eserlere vakit ayırıp mesai harcayarak, üzerinde kafa yorup, üzerinde düşünmeniz ve düşüncelerinizi okuyucularınızla paylaşmanız beni ziyadesiyle memnun etmiştir.
 Bu özel çalışma için teşekkür ediyorum.

  SDK’nın “Sorgun için gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerin gerçekleşmesi” hususunda elimden geleni yapacağımı belirtiyor, Sorgun Düşünce Kulübü üyelerine ve İstanbul’daki tüm Sorgunlu hemşerilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu haber 2032 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN