Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KENAN HOCA

Rıfat Çakır

15 Eylül 2010, 18:20

Rıfat Çakır

KENAN HOCA  

 Kenan Hoca Alcı Köyü sakinlerden Güllünün Durak ve babası Çanakkale Savaşında Şehit düşmüş Şükrüye Hatın diye bilinen mütevazi ve orta halli sevilen bir ailenin 3. oğludur.  Oldukça aydın, ileri görüşlü ve disiplinli bir insan olan Durak Dayı çok zeki ve akıllı bir çocuk olan olan oğlu Kenan’ı tüm imkanlarını seferber ederek yurt içinde ve yurt dışında okutmuş, bu eğitimin sonunda da Kenan Hoca diye bir deha ve gönül adamı ortaya çıkmıştır.

 Kenan Hoca ekonomiden, siyasetten, sanattan, aktüaliteden, felsefeden, insan psikolojisinden iyi anlayan aydın bir hocaydı. Onun imamlık dönemlerinde görev yaptığı camileri tıklım tıklım dolmuş, uçucu değil kalıcı bilgilerle donanmış cemaatlar ortaya çıkmıştı. Örneğin ben ve arkadaşlarım  bu zamana kadar dinimizle ilgili ne öğrendiysek tamamına yakınını Kenan Hoca’dan öğrenmişizdir. Keyifli ve güleryüzlü bir Hocaydı. Şaka, espiri ve nüktelerin en kalitelilerinden yapardı. Örnekleri hep tebessüm ettiriciydi. Hiç günahlarımızı iç karartıcı tehditlerle bizlere deklare etmez, Allah korkusundan ziyade, Allah sevgisini aşılardı. Cenab-ı Allah’ın hep bağışlayıcı, himayeci, hoşgörülü, Rahman ve Rahim olduğunu anlatırdı.

Çok sigara içerdi. Sigaranın müptelasıydı. Ağır ve tane tane konuşur, sert mizacının yanına güler yüzünüde eklerdi. Alicenap bir hocaydı. Ben genelde hocaları başka yerlerde misafir olarak görürüm. Fakat Kenan Hoca hep başkalarını misafir edendi. Sofrası günde en az 10 kere kurulur, hanımı Esma yenge çayın altını hiç söndürmezdi. Kenan Hocayla arkadaş olanlar ondan kesinlikle vaz geçemezlerdi. Çünkü dostluğu, arkadaşlığı, yarenliği sağlam, güvenilir ve onurluydu. Hiç hediye kabul etmezdi. İyi ve kötü günlerde herkesin yanındaydı. Mesaisine titiz, bağnazlığa karşıydı.

 Şimdi diyeceksiniz. Bu kadar donanımlı ve dürüst bir insan huzurlumuydu.. Maalisef bazı kendini zorla hoca ilan etmeye kalkışan  ve taraftar toplamaya çalışan şarlatanlarla başı dertteydi. Sürekli hiyerarşik kademeleri takip ederek şikayette bulunurlar Kenan Hoca’nın canını sıkarlardı. Tabiiki sevenleri sevmeyenlerinin binlerce kat üstünde olduğu için bir şey yapamazlardı ama Kenan Hoca üzülürdü. O da sağlık sorunlarının da zorlamasıyla en verimli yıllarında emekliliği tercih ederek Sorgun’un yolunu tuttu.

 Dinimizin sosyal yönünü, ilmi yönünü, temizlik ve dürüstlük yönünü en iyi o anlatırdı. Araf suresiden verdiği bir örnek hep aklımdadır. Demişti ki “Yüce Kitap Kuran-Kerim buyuruyorki.. Biz okyanuslardan, denizlerden, göllerden buharlaştırıp göğe saldığımız bulutları, rüzgarlarla sürükleyip kurak topraklara bereket olarak yağdırdık..” İşte benim coğrafya bilgimin,  din bilgimin, islamın yüceliğini idrak edişimin temelini oluşturan başlangıç buydu.

 Her meslek ehil kişilerin elinde şekillenir, liyakat erbaplarının aklıyla gelişir. Kenan Hoca gerçek bir ehil, kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş büyük bir değerdi.

 Allah ömrünü uzun etsin. Nasibini bol versin. Sevdikleri ile mutlu ve huzurlu yaşasın. Onu sadece ben değil, eminim ki görev yaptığı tüm yerlerdeki insanların hiç birisi unutmayacak…

Bu haber 5419 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ARAPLİ BELDESİ İZLENİMLERİ23 Kasım 2021

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN