Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BOZOK'TA TEDAVİ METODLARI

Rıfat Çakır

15 Eylül 2010, 18:15

Rıfat Çakır

Aslında bizler bir sağlık problemi yaşadığımızda ihtiyacımız olan en önemli ilaç  her zaman moraldir. Ne işe yarar bilmiyoruz ama her hangi bir hastalıktan korunmak için akla uygun veya değil, bir uygulama yaptığımızda iyi olmayı bekleyen ruhumuza eklenecek her katkı terapi yerini aldığından iyi olma süremiz daha da kısalır...
    Zannediyorum 1970'li yıllardı. Suna Bibinin örene çobanlar arazide gütmek için götüreceği koyun sürülerini biriktirirdi. Herkes öğle saatinde çobanların evlere getirdiği koyunları sağar, kuzularıyla emiştirir, öğleden sonra da tekrar çobanın sürüsüne katmak için Suna Bibi'nin örene getirirlerdi. Her evden gelen insanlar orada grup oluşturur, tatlı sohbetlere dalarlardı. İşte böyle bir günde aynı örende bulunan armut ağacına çıkan Grefenin Şekirin Salif, çürük bir dala basmış ve dalın kırılmasıyla birlikte şiddetli bir şekilde yere düşmüştü. Baygın halde yatan Salif'e o alanda bulunan Gocenin Apdıllanın Urhuya, Hosur Sülümanın Dönüş, Dağlı Satılmışın Cemayunur, Kaşifin Fadime, Durak Çavuşun Guddusünün Cennet, İpekgilin Pempe, İdinin Osman, Guyruğun Şavgının Mendufa, Gulünün Durağın Şukrüye, Nurettinin Durağın Gıymet, Tilki Zabitin Nuruya, Gıllı Paşanın Hanım, Poslu Hekmetin Sabire, Mama Bibi ve Urhuç Hala'dan oluşan kalabalık bir sağlık heyeti yaralıya anında müdahale ettiler. İçlerinde en isabetli teşhisleriyle tanınan Gulünün Durağın Şukrüye Başhekimlik görevini üstlenerek hemen uzun süre bastırmak suretiyle Salifin gotünün dutulması kararını verdi.
    Yaklaşık 4-5 dakika gotü dutulan Salif, kendine geldi. Gözlerini açtı. Çocuk korkmuş diyerek Hatıcın Cennet başkanlığında yaklaşık 3-4 tane asistan, Salif'in damağını kaldırarak sert şamarlar attılar. Urhuç hala yağ erittirdi ve kaynar bir şekilde kaşıkla içirdiler. Mama Bibi çapıt yaktı ve yara yerlerine bastı.
    Şimdi hatırlamıyorum ama bürük ve gambıhlarla falan bir iki estetik müdahaleler daha yapıldı. El bebek, gül bebek bir şekilde Salif'i kucaklarında oturturlarken, Salif'in daldan düştüğünü öğrenen babası Gırefenin Şekir Dayı ve annesi Nallının Elif Eme olay yerine geldiler.
    Elinde sürekli ütülenmiş elma bir deynekle gezen Şekir Dayı önce olayın nasıl geliştiği hakkında Gocelilerin avratlardan ayrıntılı bilgi aldı. Baygın ve nazlı gözlerle babasına bakan Salif'e döndü ve kuvvetli bir şekilde boynunun kütüğüne elindeki deynekle yapıştırınca, Salif turbo sisteme geçti ve depara kalkarak evleri yönüne kaçtı. Küfür ederek bir iki de peşinden taş fırlatınca Salif'i iki gün ev ve köy yakınlarında göremedik.
    Kuş yuvalarını en profesyonel bir şekilde bozan, köydeki her meyve ağacında pantolonu ve kazağından bir lime bulunan, mazarat ve uslanmaz hareketleriyle kendinden küçükleri sürekli döven Salif, yukarıda isim ve unvanları yazılı Alcı Köyü sağlık kurulunun müdahaleleri ile tedavisi yapılmış, babası tarafından da elma deynekle taburcu edilmişti.
Sığır sürme...
Rahmetlik anamla ben yatmadan önce yuha ekmek kırıntılarını bir  ilağançeye alarak ahıra gider, goşmada asılı sekiyi indirerek ekmeği ineğe verdikten sonra guşşeneye sütünü sağardık. Ahırın köşesine gerilmiş düvenin iç tarafında buzağılar kuzular olurdu ki sürekli annelerinin yanına gelebilmek için düvenin üstünden zıplamaya yeltenirlerdi. Neyse süt sağıldıktan sonra buzağının hakkıda bırakılır, annesiyle emiştirilirdi.
    Gece buzağıyı eşek falan tepmesin, diğer danalar falan kakmasın diye tekrar düven gerili kuzuluk denen bölümün içine koyar evimize gelirdik.
    Sabah avluyu süpüren annemin sesiyle uyanırdım. “Lifaat!... sığırı sür oğlum..” derdi. Sığır sürmek benim için bir keyifti. Hemen palaz pantıraz üstümü giyer, ahıra inerdim. Üstümüz de ney, uçgurlu bi gadife pantul, yamalıklı, yakasız bi goynek ve çorap nedir bilmediğim kirden kermelenmiş kapkara ayaklarımla giydiğim soğukkuyu ayakkabı. Hemen bunları bir dakika içinde giydikten sonra inekleri, danaları yularlarından kurtarır ve sığıra sürerdim.
    Kapının önünden sığıra sürülmek için giden ineklerin ve bizim ineklerin pisliklerini anam duvara yapma yapıştırırdı.
    O zamanlar köyde ne kadar duvar var hepsi yapmalarla doluydu. Yapma duvara yapıştırılarak çabuk kuruyan ve her gün ocaklarda yemek pişirmede yakmak için kullanılan tezek çeşidiydi. Yapma, tezek, kemre bu yakıtın çeşitleriydi.
    Sığır genellikle Kose Veyis'in, Gocekâ'nin Hasan'ın, Cırtıl'ın damlarının ardındaki harmanlara birikirdi. O zamanlar sığırı hep benim kadar çocuklar sürerdi.
    Sığır biriken mekanlar o kadar kalabalık olur du ki, herkes orda ayaküstü muhabbetleri yapar, şunun  inek daha tavlı, şunun düve oğursemiş, şunun dana tabak olmuş, falanın ineğa buğalek dutmuş, falan gibi edebiyatlar yapardı. Biz çocuklarda bizim inek sizin ineği kaçırır, bizim tosun sizin tosunu geberdir, bizim eşşek sizin eşşeği geçer vs. gibi laflar yarıştırırdık. Kel Hasanın Cin Faruk bizim tosun babanızı bile gaçırır derdi bize. Çok kızardık.
    Sığır yaklaşık yarım saat 45 dakika gibi bir sürede birikirdi. Geç kalanlar sığırlarını guvalayı guvalayı sürüye yetiştirirdi. Sığırcı  köyün meralarında akşama kadar yayar, hava kararmadan köye tekrar getirirdi.
    Sığır sürüsü köye ulaştığında en önde sürekli eşekler gelirdi. Buzağısı olan inekler de höğüre höğüre panik ve heyecanla evlerine koşarak gelirlerdi.
    Çok duygusal bir sahneydi. İnekleri zaptedemezdik. Sürekli buzağıdan yana gitmek ister, buzağıda sürekli düvenden hoplayarak annesine ulaşmak isterdi.
    Akşamın o saatleri höğürtüden, meleşmeden çığlık çığlık olur, herkes koyun-kuzu, inek-buzağı karşılaşma sahnesini heyecanla beklerdi.
    Ne güzel günler, ne duygusal ortamlar, ne keyifli zamanlar vardı o günlerde bilirmisiniz. Günün güzelliğine muhabbet ve özgürlükte eklenince tadından yenmiyordu mutluluklar.

Bu haber 4731 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ARAPLİ BELDESİ İZLENİMLERİ23 Kasım 2021

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN