Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Helutüne guvalama

Rıfat Çakır

15 Eylül 2010, 18:08

Rıfat Çakır

Ekinler biçilir, harman kaldırılır, hayvanların kışlık yemlerinin tedariki için sap, saman telaşesi başlardı bu mevsimlerde.  Gerçi şimdi traktörlerin arkasına takılan bir düzenekle tarlada saman tedariki zahmetsiz ve anında gerçekleştirilip, yine pratik ve ergonomik bir bir aletle samanlık deliğinden içeri istifleniyor ama ben gençlik yıllarımın zahmetli günlerini hatırlatacağım sizlere.

 

    Arazi biçilmiş ekinlerin saplarıyla kaplıyken ritmik aralıklarda toplanmamış deste deste biçer sapları bulunurdu.

    Tarlaların öz kenarlarına doğru uzanan ağaçlık derinliklerinde bozulmaya yüz tutmuş bostanlıklar, cezp edici bir görüntü çizerdi..

 

    Sığır sürüleri ve koyun sürüleri akşam eve doyarak gelir, kış telaşı insanlar üzerinde yiyecek, içecek ve diğer hazınların stoku için baskı oluştururdu.

 

    Aslında erkekler için saman sakçı, kadınlar içinde yufka ekmek etme, turşu kurma, sebze kurutma ve çanak çökeleği basma telaşından başka bir iş olmazdı. Kalabalık genç grupları bu mevsimin en güzel ve kolay avlarından biri olan bıldırcın yakalamaya giderlerdi. Bıldırcın kuşlarına bizim yörede helutüne denirdi.

    Helutüneler bostanlıklara yakın tarlalarda barındığından fazla güneşe dayamayıp hemen biçilmiş biçer destelerinin altında gölgelenirdi.

 

    Avcılarda destelere basarak ilerdiklerinden deste üzerine isabet eden adımın verdiği korkuyla derhal uçarlardı.

    Sıcağa hassasiyeti ve uzun süre uçamaması nedeniyle hemen 25-30 metre uçtuktan sonra bir diğer destenin altına girerlerdi.

 

    Girdiği deste için tedbir alınarak sinsice yaklaşıp, kucaklama metoduyla üzerine atılıp altta kalan helutüne tutulurdu.

 

    O kadar çok olurdu ki bizim oralarda helutüneler. Ava giden bir insan yaklaşık 2'şer 3'er tane yakalayabilirdi. Helutüne desteden desteye uçarken arkasından koşan avcı grupları, “helutüne heletune, hele bilmem neyine” diye  bağırıp panik halindeki zavallı kuşa telaş aşılarlar, o da şaşkın ve zavallı  bir şekilde güvensiz bir destenin altına saklanır, avlanacak hale düşerdi.

 

    Küçücük kuşcağızın döş kısmındaki çok lezzetli olan 20 gramlık tadımlık eti, avlanma keyfine eklenen muhabbetli ortamı ve bereketli doğanın sunduğu onlarca çeşit meyve-sebzeden oluşan doğal yiyecekler Ağustos, Eylül aylarının periyodik neşesini oluştururdu.

 

    Yine bu mevsimlerde edilen taze yufkalardan arazide yenilmek için konulan azıklarla sulak öz kenarlarında yetiştirilen bostanlıklara gelinir, hormonsuz, gübresiz domates, biber, soğan, maydanoz ve salatalıklarla güzel bir salata yapılır, azıkla gelen suyu alınmış katı ve yağlı torba yoğurduyla hem ayran hemde karıklardan tazece koparılan salatalıklarla kesekli çalhama ve cacık yapılırdı.

 

    Bunların üzerine birde odun ateşi yakılarak mısır ve balık közlenir, üzerine bostan, kelek, taş armut ve üzüm yenilirdi.

 

    Bilmiyorum şimdiki Yozgat gençleri bu gelenekleri yaşayabilecek şansa ve enerjiye sahiplermi.

    Karık sulayıp, bitki yetiştirme keyfi, imece usulüyle çevre güzelleştirme emekleriyle mutlu olabiliyorlarmı? Yoksa hem sportif, hem dostani, hem neşeli bu gezilerin yerini kahvehane köşelerinde sigara içerek ve güvensiz dostluklarlamı geçiriyorlar.

Bu haber 4471 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ARAPLİ BELDESİ İZLENİMLERİ23 Kasım 2021

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN