Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ARAPLI GECESİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:11

Durali Doğan

Geçen hafta cuma günü Araplı Kasabasındaydık.

                Kısa adı SOYAŞAD olan Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla Araplı kasabasından derneğimiz yönetim kurulu üyesi Şair Hüseyin Adak’ın misafiriydik. Sadece Hüseyin Adak’ın değil, tüm Araplı halkı bizleri konuk, yüreklerine bastılar.

                Sazlı-sözlü ve şiirli geçen bir gecede Araplı Kasabası halkı ile bir araya geldik. Dertleştik, halleştik, kültür alışverişinde bulunduk.

                Geceye derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden Şair Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Şahozan’ da katıldı.

                Sazın, sözün, şiirin, fıkranın ağırlıklı olduğu gece deyim yerindeyse  tam bir “Muhabbet Gecesi” ne dönüştü. Gönül dostları halkıyla kaynaştı.

                Halkımız böyle birlik ve beraberliğin tesis edildiği, öz değerlerimizin, geçmişimizin, gelenek ve göreneklerimizin, halk kültürünün konuşulduğu ortamlara hasret kalmış. Ben bu gecede kısaca bu mesajı aldım.

                Şahozan’ın söylediği o güzelim türküleri, destanları, koçaklamaları, Yozgat türkülerini Araplı halkı can kulağı ile dinledi. Okuduğumuz şiirler çıt çıkmadan dinlendi. Şair arkadaşlarımızın okudukları şiirlere halkımız adeta susamış.

                O gecede de söyledim. Kısaca tekrar edeyim. Bu memleketin aydınları halkını iyi anlayamıyor, tahlil ve tespit edemiyor. Bizim öğrendiğimiz, anlatmaya çalıştığımız bilginin, kültürün ana kaynağı, ana damarı bu halkın kendisi. Onun muhayyilesi, geçmişi, geleceği, örfü, adeti, töresi. Aydınlar bu kaynaktan beslenmedikçe halkından kopar. Namludan çıkan serseri bir kurşun gibi kendisine hedef aramaya, yön bulmaya çalışır. Hedefi doğru tespit edemeyince de saçmalar durur. Maalesef günümüzdeki bazı sözde aydınlar da durup dururken kendisine serseri kurşun gibi hedef aramaya başlıyor.

                “Ermenilerden Özür diliyoruz” saçmalaması gibi.

                 Halkımız böyle saçmalıklara büyük tepki gösteriyor. Araplı kasabası halkının gözünde; aklı, izanı, bilimi, özümüzü okuduk. “Kendi benliğimize sahip çıkalım” mesajını aldık.

                Yaşlı amcalar bu gecede söyledikleri destanlar, anlattıkları fıkralar ve başlarından geçen hikayelerle bizi dinlendirdiler.

                Keşke zamanımız ve imkanımız elverse de Sorgun’un bütün köylerini bir zaman dilimi içerisinde ziyaret etsek, böyle kaynaştırıcı programlar yapsak.

                Dileğimiz ve arzumuz bu. İnşallah olur diyorum.

                Bu geceyi gerçekleştirmemizde vesile olan Şair Hüseyin Adak’a, derneğimiz yönetim kurulu üyesi şair ve ozan arkadaşlarıma ve tüm Araplı köyü halkına teşekkür ediyorum.

Bu haber 2477 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN