Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BACIMIN GELİNLİĞİ

Durali Doğan

09 Haziran 2011, 07:34

Durali Doğan

               Bunca yıl çok tiyatro seyrettim. Değişik faaliyetlerde bulundum ama hiç oyun hazırlığı ve yönetmenliği yapmamıştım. Oklu Müdürümüz Erhan Pelitoğlu, Altındağ İlçesi çapında, on dördüncüsü yapılması planlanan “Tiyatro Şenliği’ne katılmamızın iyi olacağını ve bunu benim yapmam gerektiğini” söyleyince, kolları sıvadık: Önce sınıfları dolaşıp gönüllü öğrenciler tespit ettim. İkinci dönem başında başladığımız yoğun programla, öğrencilerimin, o tatlı yavrularımın özverili çalışmasıyla şenlik tarihine kadar oyunu sahneye koyacak aşamaya getirdik.
Öğrencilerimin, dün 10 Mayıs 2011 günü Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nde ortaya koydukları performansı görünce çok ama çok sevindim. Kendi kendime, demek emekler karşılıksız kalmıyor...
 Durali Doğan’ın, kurtuluş savaşı yıllarını, o günün şartlarını ve yaşananları yansıtmaya çalıştığı piyesimizi öğrencilerim gözyaşlarıyla seyrettirdiler. Bu tespit, oyun sonrası onları tebrik eden değerlendirme komisyonuca yapıldı. Doğrusu ben de zor, kıt ve eksik imkânlarla iki buçuk aydan beri devam eden yoğun tempodaki çalışmalarımızın ürünü olan bu neticeye sevindim ama bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. Çünkü son ana kadar görülen eksikler, oradan buradan topladığımız kostüm ve dekorlar biraz ümidimizi zorluyordu. Neyse ki öyle olmadı. Yanılmışım.
                 Öğrencilerimin hepsi birbirinden güzel karakter canlanması yaptılar. Başroldeki Hali Emmi(Ali İhsan Yılmaz) en çok ezbere aldırmadan kısa zamanda başarısını ispatladı.
Hele sınıf başarısı buradaki kadar parlak olmayan Sultan Kadın(İlkay Akkurt) kızımız bizi hayrete düşürecek bir annelik rolü sergiledi.
 Duruşu, son andaki rol kavrayışı ile çok da ümit vaat etmeyen Elif(Zeliha Kara) kızımız son gün başarısı ile bizleri hayrete düşürdü.
               Bir Dram örneği olan oyunu, üzücü ve sıkıcı olmaktan çıkaran İhsan’ın(Enes Bera Koçak) ve Kalinof’un(Muhammed Sinan Baş) komedi ağırlıklı davranış ve konuşmaları seyirciyi hem keyiflendirdi hem de zevkle seyretmeye zorladı.
              Öğretmenin(Abdurrahman Özen), tam da adına yakışır ciddiyette ve vakarda, aydınlatıcı ve yol gösterici sahne alışı, bir başka alkışlama vesilesi oldu.
 Aynacıolğu(İsmail Erdoğan) her ne kadar o dönemin eşkıyasını, milli mücadeleye çomak sokan hainleri temsil etse de oyunun tamamlaması ve de sahne hazırlığında hep yanımda olması yönüyle orijinalde vatansever olduğunu göstergesiydi.
            Ya Mehmet(Mustafa Kaygusuz) tam da vatanı, milleti, namusu, inancı ve bütün mukaddes değerleri için gazi ya da şehit düşmekten çekinmeyen, gözü pek duruşu ile ayrı bir güzellik kattı oyuna.
            Hasan Efe(Sami Uslu) ilk başlarda çetelerle işbirliği yapan ama kısa zaman sonra hatasını anlayıp vatan için mücadele edenlerin safına katılarak yanlarında yer alması, onu daha da büyüttü.
 Hele kaç aydan beri sabırla oyuncuların rollerini perde gerisinde fısıldayan Suflör (Sevda Durak) ile teknik ekibimiz Ahmet Cemil İçyer ve Mehmet Koç yavrularımızın dikkat ve temkinleri ayrıca alkışlamaya değerdi.
Sonrada da olsa ekibimize katılan bir kısım öğrencilerimizin gayretlerini de görmemezlikten gelemem. Kısacası tüm öğrencilerim beklentimin üstünde özveri ile seyircilerin gönüllerini fethettiler. Hepsine teşekkürlerimi sunmak istiyor gözlerinden öpüyorum. İnşallah! Daha güzel başarılara imza atmanın ilk çalışmalarıydı bunlar.
 Bu arada oyunumuzu hazırlamada hep yanımızda olan ve farklı desteklerini esirgemeyen  okul müdürümüz Sayın Erhan Pelitoğlu, Müdür Yardımcısı Süleyman Yılmaz, Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih Mehmet Adalı, Edebiyat Öğretmeni Ayşe Oktar-Yanık ve çalışanımız Server ablaya da teşekkürlerimi arz ederim.
             Ayrıca kostüm desteğinde imkânlarını bizden esirgemeyen Yeşilöz Anadolu Lisesi idarecileri ile Altındağ Belediyesi’nden Vedat Aksoy'a da teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
Nice mutlu ve huzurlu eğitim ve öğretim yıllarına doğru, kalın sağlıcakla…
                                   Cengiz İçyer/ Oyunun yönetmeni

Bu haber 2477 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Murat Gürbüz'ün Belediye Başkanlığı Kesinleşti03 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN