Ozan Yıldız toprağa verildi


Açıklama: devamı
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 09 Mayıs 2019
Geçerli Tarih: 15 Aralık 2019, 21:11
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=7837


 Yozgat'ın yetiştirdiği değerli Halk Ozanı Ahmet Yıldız Koah denilen amansız bir hastalığa yenik düştü.
 Ozan Ahmet Yıldız Almanya'da hayatını kaybetti. Ozan Yıldız'ın cenazesi Almanya'dan uçakla Kayseri'ye, oradan da doğum yeri olan Sorgun'a nakledildi. Salı günü ağabeyinin cenazesini Kayseri'den kız kardeşi Birdan Yıldız teslim aldı. Aynı gün Sorgun'a getirilen cenaze için baba ocağında annesi, kardeşleri ve yakınlarından helallik alındı.
 Vasiyeti üzerine Ozan Yıldız'ın tabutu üzerine Türk Bayrağı örtüldü.
 Ozan Yıldız, Sorgun Yeni Cami'de öğle namazını takiben kılınan cenaze namazından sonra şehir mezarlığında toprağa verildi.
 Ozan Yıldız'ın cenazesine yakınları, şair, yazar, ozan arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 Cenazeye katılan Araştırmacı -yazar Durali Doğan gazetemize yaptığı açıklamada; " Yozgat çok değerli bir evladını kaybetti. Ozan Yıldız, birçok  şiirinde tema olarak gurbeti, sılayı, sıla hasretini vurgulamış. Onun içindir ki Yozgat'ta "Gurbetçi Şair" olarak bilinirdi." dedi. Doğan"Sazıyla, sözüyle Türkiye'de Almancı, Almanya'da yabancı olmuş bir ozandı. Vatanına, milletine aşk derecesinde bağlı idi. Türk kültürüne büyük hizmetleri oldu. Şiirleri, destanları, türküleri  nesilden nesile aktarılacak ezberlenecek ve hiç unutulmayacak. Ozan Yıldız'a Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz." dedi.
 OZAN YILDIZ KİM!...
 1954 yılı Sorgun -Karaveli köyü doğumlu. 10 kardeşten en büyüğü. Köyünden babası ile çıktığı gurbet yolculuğu yaklaşık yarım asır önce başlamış olan Ozan Yıldız; gurbeti yaşamış, gurbeti solumuş, gurbeti yazmış.
 Eserleri:
 "Gurbet Yazılı" adlı ilk şiir kitabını 1983, "Gurbet Ağacı" adlı ikinci şiir kitabını ise 1995 yılında yayımladı. Üçüncü kitabı "Umuda Yolculuk" ise 2015'te çıktı. Son yazdığı şiirlerini "Harman" adlı bir şiir kitabında toplamak istiyordu. Kısmet olmadı.