Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ARSLAN: HER ŞEY ATEŞ PAHASI

ARSLAN: HER ŞEY ATEŞ PAHASI

Tarih 28 Mayıs 2022, 14:19 Editör sorgun selam

devam

ARSLAN: HER ŞEY ATEŞ PAHASI
Yazar ve iş insanı hemşehrimiz Esma Arslan “Kapitalist sistemin ayakta kalabilmesi için daha fazla kar etmesi, daha fazla kar elde edebilmesi için de tüketimin artması gerektiğini” söyledi.
Arslan “Üretim azalıp, talep artınca da elde olan ürünler ateş pahası oldu, alım gücü düştü. Her şeye zam gelirken insanların kazançları olduğu yerde sayıyor. “ dedi.
Arslan gazetemize yaptığı açıklamada “Eğer bu düzeneğin bir dişi yerinden oynarsa kapitalizm ayakta kalabilmek için vahşileşir ve dengeler yerinden oynar. Şu dönem tam da bunu yaşıyoruz fikrimce. Dünyada “Büyük Buhran” veya “Büyük Depresyon” olarak adlandırılan 1929 Dünya Ekonomik Krizi’nin getirilerini – götürülerini konuya ilgisi ve bilgisi olanlar biliyorlardır. Bu kriz gerek toplumsal, ekonomik ve gerekse siyasal sonuçlarıyla dünyanın ilk büyük ekonomik krizi olarak bilinir. Birçok fabrikanın kapanması, milyonlarca insanın işsiz kalması, tarım üretiminin durup kırsal kesimlerdeki insanların kentlere göç etmesi gibi önemli sorunları beraberinde getiren bu krizin etkisini dünya uzun yıllar yaşadı ve belki hala da yaşıyor. Aradan geçen 93 yılın ardından dünya yine böylesine büyük bir bunalımın eşiğinde şu an. Önce pandemi, ardından savaş saldırıları bu krizin en büyük tetikleyicileri oldu.” İfadelerini kullandı.
“Kapitalistler, krizi, savaşı, pandemiyi bahane ederek sıcak paranın üstünde uyuyor.
Büyük şirketler krizi bahane göstererek insanları tazminatsız işten çıkarıyor, borçlarını devlete, yani vatandaşın sırtına yükleyerek bir kenara çekiliyor.” Diyen Arslan “Üretim neredeyse duracak noktaya geldi, insanlar ihtiyacı olan hiçbir şeye doğru dürüst ulaşamıyor. Üretim azalıp talep artınca elde olan ürünler ateş pahası oldu, alım gücü düştü. Her şeye zam gelirken insanların kazançları olduğu yerde sayıyor.” Şeklinde konuştu…
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

GÜLŞEHRİ'NDE BAĞCILIK EĞİTİMİ

GÜLŞEHRİ'NDE BAĞCILIK EĞİTİMİ devam

KURU BEZELYE DENEME EKİMİ YAPILDI

KURU BEZELYE DENEME EKİMİ YAPILDI devam
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN