Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sarıhamzalı'da karabuğday ekildi

Sarıhamzalı'da karabuğday ekildi

Tarih 14 Mayıs 2020, 08:20 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat’ta çiftçilerine göstermek ve yaygınlaştırmak amacıyla Sorgun’a bağlı Sarıhamzalı köyünde 6 dekar alanda Karabuğday üretimi demonstrasyon ekimi yapıldı.
 Ekimde Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstisüsü’nün geliştirip tescil ettiği Güneş çeşidi Karabuğday kullanıldı.
 Ekim, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personeli nezaretinde yapıldı.
 Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, her ne kadar isim olarak ‘Karabuğday’ denilmiş olsa da tahıllarla hiçbir akrabalık bağının bulunmadığını söyledi.
 Özkaya, Buğdaygil-lerden farklı bir familya ya mensup tek yıllık bir bitki olduğunu sulu alanlarda 4 bin rakıma kadar olan yüksekliklerde yetiştirilebildiğini aktardı.
 Soğuk ve donlardan zarar gördüğünden dolayı Yozgat şartlarında Nisan ayı sonundan itibaren yazlık olarak ekiminin yapılması tavsiye edildiğini dile getiren Özkaya, “Karabuğdayın daneleri insan beslenmesinde yemek yapımında kullanıldığı gibi yaprak ve sürgünleri sebze olarak ta tüketilebilmektedir. Unu ise saf olarak veya diğer unlarla karıştırılarak ekmek, bisküvi, kek, makarna yapımında kullanılabilmektedir. En önemli özelliği de ununda glüten içermediğinden dolayı özellikle çölyak hastalarının ekmek ve gıda ihtiyaçları için kullanılabilecek bir üründür. Tıbbi ve Aromatik olarak kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahip olup damarları güçlendiren ve esnekliğini koruyan kan basıncını azaltan etkiye sahiptir. Çiçeklenme süresi uzun olduğundan dolayı diğer çiçek kaynaklarının azaldığı dönemde arıcılık için değerli bir bal kaynağıdır. Ayrıca yeşil aksamı ve daneleri hayvan yemi olarak rasyonlara katılabilmektedir” dedi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

4 yıldır bekliyoruz

4 yıldır bekliyoruz devamı

Engelli rampaları gözden geçirilmeli!

Engelli rampaları gözden geçirilmeli! devamı
Büyük El Sanatı Ustası Mehmet Dişlioğlu14 Mayıs 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN