Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Babil'in Kuleleri

Babil'in Kuleleri

Tarih 09 Ocak 2020, 08:28 Editör sorgun selam

Fenni'nin Kaleminden

Eski çağlarda Sümerler inançları gereği yükseklere taparlar ve şehirleri Babil’e yüksek kuleler inşa etmişlerdi.
Sorgun’da da yüksek binalar gündeme gelince bu aklıma geldi.
Şimdi Sorgun kamuoyunda 17 katlı bina yapılsın mı, yapılmasın mı bu tartışılıyor.
Bende bu konuda görüşlerimi paylaşmak istiyorum:
 Babil kulelerinin Sorgun ile alakası nedir diyebilirsiniz. Çok değil bundan 20-30 sene evvel Sorgun’daki en yüksek bina kaç katlı idi. Abbasların bina mı Arapların Mehmet’in binası mı? Peki Sorgunda şuan en yüksek bina kaç katlı.    Herkesin malumu geçmiş dönemde belediyenin ada bazlı büyük parsel oluşturanlara 10 katlı imar izni ile başladı her şey. Sorgun’da birden inşaat sektörü hızlandı. Mesleği müteahhit olan olmayan herkes 10 katlı inşaat yapmaya başladı. Yeşilöz deresinin kavaklıkları , İmam hatip yolunun yoncalıklarında  birden bitki yerine 10 katlı binalar çıktı. Bugün ise yapılan binaların birçoğu dolmadı satılamadı. Yeni Hastane yapılan bölgede Blok blok binalar adeta beton ormanı hastane yapılacak rant olacak herkes evleri dükkanları kapışacaktı. Ama olmadı o kadar hesapsız ve ihtiyaç dışında binalar yapıldı ki çoğu boş. Müteahitler, Kooperatifler topu attı battı gitti. Binaları ha bitmiş, ha bitmemiş duruyor.
Sorgun’da şimdi konuşulan ise 17 katlı binaların yapılması. 50.000 nüfuslu şehrimize 17 katlı binaların yapılması isteniyor. Bizim şehrimizden kat kat büyük ve kalabalık hatta il merkezi olan şehirlerde bile artık yüksek katlı binalara izin verilmiyor.
 Cumhurbaşkanımız İstanbul gibi mega büyüklükteki 16 milyon insanın yaşadığı bu koca şehirde artık dikey yüksek katlı mimarinin değil yatay mimarinin uygulanacağını söylüyor.
Bu şehre 10-12 katlı her mahallede pıtrak dikeni gibi biten onlarca bina diktik. Sorgun’un nüfus  artık artmıyor. Kim oturacak bu kadar apartman dairesinde. Elbette günümüz çağında modern tesisatlı binalar yapılacak ama TOKİ bile artık yüksek katlı bina yapmıyor. Camisi, yeşil alanı, parkı ile sosyal imkânları olan yapılaşmaya ihtiyaç var.
Hepimiz yüksek bina, imar istiyoruz da hiç kimse bu binalarda bir yangın olursa Sorgun itfaiyesi nasıl müdahale edecek demiyor. Sorgun itfaiyesinin 17 katlı binaya müdahale edecek kaç aracı vardır. Allah korusun aynı anda iki farklı yerde 17 katlı binada yangın çıkarsa ne olacak ?
 Başka hiçbir konuyu; siyaseti, imarı, şehirleşmeyi konuşmuyoruz bunlar ayrı konu. Dikkatinizi sadece yüksek katlı binalarda çıkabilecek  yangınlara çekiyoruz, o zaman ne yapacağız.  Babil kulelerinin akıbetini yaşarız. Herkes talepte bulunabilir ama bütün yönlerini düşünmek ve sonucuna katlanmak şartıyla. 
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Son yolculuğuna uğurlandı

Son yolculuğuna uğurlandı devamı

Teşekkürle ödüllendirildi

Teşekkürle ödüllendirildi devamı
Sağ Gösterip Sol Vurmak09 Temmuz 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN