Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Soydaşlarımıza yapılan zulmü kınadılar

Soydaşlarımıza yapılan zulmü kınadılar

Tarih 11 Aralık 2019, 16:54 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat’ta 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla aralarında Memur Sen, Sağlık Sen, Eğitim Bir Sen, İHH, Hizmet İş, Diyanet Sen ve diğer STK’ların oluşturduğu Sivil İnisiyatif Platformu, Doğu Türkistan’da Çin devletinin yapmış olduğu zulme dur demek için Cumhuriyet Meydanında toplanarak basın açıklaması yaptı.
 Yozgat Sivil İnisiyatif Platformu adına ortak basın açıklamasını Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, yaptı.
 Şerefli, “Bugün burada; Komünist Çin’in işgali altında bulunan soydaşlarımıza, din kardeşlerimize Doğu Türkistan’a Çin devletinin yapmış olduğu asimilasyonu, vahşi zulmü ve katliamları lanetlemek, Çin zulmüne “Dur” demek, ve Dünya üzerinde zulüm altında olan tüm din kardeşlerimize yapılan insanlık dışı muameleyi protesto etmek ve onlarla birlikte olduğumuzu ilan etmek için toplandık.”dedi.
 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ilan edilişinin üzerinden 71 yıl geçtiğini hatırlatan Şerefli, “İlan edilen bildirgeyle, yaşam hakkı, eşitlik ilkesi, masumiyet karinesi ve daha birçok temel hak sıralanarak, bunların her koşulda dokunulmazlığı kabul edilmişti. Aradan geçen zamana rağmen, bugünkü küresel tablo göstermektedir ki, ihlallerin önlenmesi konusunda insanlık hala geçer not alamamıştır. Aksine, bugün uluslararası siyaset insan haklarını ve değerlerini bir kez daha yitirmiş görünmektedir. Üstelik temel haklar konusunda tüm insanlar eşit olduğu halde, birilerinin hayatı hala diğerlerinden daha değerli görülmektedir. ABD’den Rusya’ya Çin’den AB’ye kadar küresel emperyalizm, insanlığa ve özelde İslam dünyasına karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Küresel emperyalizm nedeniyle küresel yoksulluk ve açlık büyürken, iç savaşlar ve insani krizler derinleşiyor.”diye konuştu.
 “Bugün İnsani hak ve ihlallerin en büyüğü ve kabul edilemezi Komünist Çin rejimi tarafından Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza uygulanıyor.”diyen Şerefli, “ Komünist Çin rejimi, İspanyolların Endülüs’te yaptığı fiziki ve kültürel soykırımın benzerini Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur kardeşlerimize karşı gerçekleştiriyor. 10 yılda öldürülen Uygur sayısı 10 bini aşmış durumdadır. Çok sayıda Uygur Aydını ve Kanaat Önderi haksız yere tutuklu bulunuyor. Bunların bir bölümü ya hapiste iken ya da bırakıldıktan hemen sonra hayatını kaybetmiştir. 28 toplama kampında tutulan 1 milyondan fazla Uygur kardeşimiz, ideolojik programlarla kültürel, dini ve etnik yönden asimile ediliyor. Kampların dışında kalanlar ise, evlerine yerleştirilen ve birlikte yaşamak zorunda bırakıldıkları Çinli erkekler üzerinden baskı görüyor. Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin gözü ve kulağı Türkiye’dedir. Türkiyeli kardeşlerinden başka acılarını paylaşan ve acılarını sona erdirmek isteyen başka bir kimse yoktur. Bunun için Komünist dikta yönetimini uyguladığı asimilasyon politikalarından vazgeçirmek için gerekli diplomatik adımlar atılmalıdır. ”ifadelerini kullandı.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Son yolculuğuna uğurlandı

Son yolculuğuna uğurlandı devamı

Teşekkürle ödüllendirildi

Teşekkürle ödüllendirildi devamı
Sağ Gösterip Sol Vurmak09 Temmuz 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN