Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

"Uranyumu devlet çıkaracak"

Tarih 07 Mart 2019, 08:07 Editör sorgun selam

devamı

 Bir dizi açılış ve toplantılar için Yozgat’ı ziyarete gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çekerek ilçesinde Anayasa Komisyon Başkanı ve Yozgat Millet Vekili Bekir Bozdağ, Valimiz Kadir Çakır, ilçe protokolü ve vatandaşlar tarafından karşılandı.
 Buradaki temaslarının ardından Sorgun’a gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, burada Yeni Anadolu Madencilik tarafından işletilen Yeni Çeltek kömür işletmesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden kömür ocağı hakkında bilgiler aldı. 
 Ardından kömür ocağı çalışanlarıyla bir araya gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, “Bundan sonra ithal kömür, ithal doğalgaza dayalı santral kurma izni vermeyeceğiz. Kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız, yetmezse buna izin vereceğiz" dedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, "Başta petrol ve doğal gaz olmak üzere kömürümüz var ama kalitesi düşük olduğu için bazı sanayi tesislerimiz, santrallerimiz yüksek kalorili kömür kullandığından dolayı onlar ithal ediyorlar. Biz dedik ki bundan sonra ithal kömür, ithal doğal gaza dayalı santral kurma izni vermeyeceğiz. Kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız, yetmezse buna izin vereceğiz. Nitekim son bir kaç yıldır hemen oranlar değişmeye başladı. Elektrik kullanımında, elektrik üretiminde yerlilik payını yüzde 40'lardan yüzde 50'lere çıkarttık. Bu sene ocak ayından geçen yılın ocak ayına kıyasla, 10 puan daha iyileştirerek yüzde 60'la girdik" dedi.
 SORGUN’DAKİ URANYUM DEVLET ELİ İLE ÇIKARTILACAK
 Sorgun ilçemizde bulunan uranyum madeninin devlet eli ile çıkartılacağını söyleyen Dönmez,
 " Bizim temel ilkemiz yerin altında da olsa üstünde de olsa o madeni çıkartmaktır.  Bizim için üretim ve istihdam devam edecek. Sorgun ilçemizde uranyum madenleri var, daha önce bir yabancı firma ile anlaşma yapılmıştı.  Yasa gereği bu madeni kamu eli ile işletebiliyoruz. Daha önce anlaşma yaptığımız bu yabancı firma işletmeyi yapmayacak.  Ama o burada bu faaliyetin yapılmayacağı anlamına gelmez. Başlayan ve devam eden nükleer santral projelerimiz var. Oranın hammaddesi olan uranyumu buradan çıkarıp zenginleştireceğiz. Bunu da kamu marifetiyle yapacağız. Devlet yapacak o işi. Yeni bir düzenleme ile güneş enerjisi konusunda belediye ve kamu kurumlarının önünü açıyoruz. Çatı cepheden başlamak suretiyle güneş santrallerini ihtiyacı kadar kurma imkanı getirmiş olacağız. Sadece bununla sınırlı değil vatandaşlarımız da arzu ederlerse çatılarına bu sistemi kurup elektik üretebilecek” ifadelerini kullandı.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Beğendik kavşağında kaza bitmiyor

Beğendik kavşağında kaza bitmiyor devamı

Hibe destekleri anlatılacak

Hibe destekleri anlatılacak devamı
Hayata Korkusuzca Bakanlar Ölümden Korkmazlar13 Haziran 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN