Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Doğrudan ekim yapılıyor

Doğrudan ekim yapılıyor

Tarih 25 Ekim 2018, 08:15 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Taşları kırıyoruz, doğrudan ekiyoruz’ projesi kapsamında atıl kalan taşlı araziler temizlenerek ekime hazır hale getiriliyor.
 Yozgat’ta ekili arazilerdeki yoğunluğu nedeniyle yüksek oranda verim kaybına neden olduğu belirtilen tarla taşları, modern teknolojiden istifade edilmeye başlanmasıyla birlikte topraktan bertaraf ediliyor.
 Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, 2017 KOP TEYAP Mali Destek kapsamında yürütülen “Taşları Kırıyoruz Doğrudan Ekiyoruz” projesi kapsamında 1 adet Taş Kırma Makinası, 1 adet Sap Parçalama Makinası ve 1 adet Dipkazan çiftçilere kazandırıldığını söyledi.
 Ekili araziler içerisinde en fazla taş yoğunluğuna sahip yer olduğuna dikkat çeken Özdemir, bunun da çiftçiye için ciddi anlamda verim ve ekonomik kayıp anlamına geldiğini belirtti. Özdemir, “Ekipmanlarla çiftçilerin tarlasındaki taşlar kısa süre içerisinde toplanıp araziden ayrıştırılırken, tarla aynı zamanda ekime hazır hale de getiriliyor. Çiftçinin yeniden tarlasını sürmesi gerekmiyor” dedi.
 ÇİFTÇİYE ZARAR VERİYOR
 Özdemir, Yozgat’ta tarla tarımı yapıldığına değinerek, ürün çeşidi olarak genellikle buğday yetiştiriciliği yapıldığını ifade etti.
 Arazilerin geniş ve taşlı bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Taşlı ve kullanılmayan atıl durumda bulunan binlerce dönüm arazi bulunmaktadır. İlimizin geçim kaynağının en başında gelen tarım alanların bu şekilde boş kalmasıyla tarımsal faaliyetler azalmakta ve kırsalda yaşayan halkın geçim kaynağı azaltmaktadır. Ülkemiz ekonomisinin devamlılığı için de gerekli olan tarım alanlarının ıslah edilerek atıl durumdan kullanılabilir duruma getirilmesi şartı göz ardı edilemez.
 Taşlık alanlarda ekim yaparken ve hasat işlemleri sırasında kullanılan makinaların zarar görmesi de çiftçimiz için ayrı bir külfet oluşturmaktadır. Projemiz ile taşlık alanların atıl durumdan kurtarılmasıyla birlikte, bir önceki projemiz ile almış olduğumuz doğrudan ekim makinasının bu alanlarda kullanılması sağlanarak, bu alanlarda üretim sağlanacaktır. Bu nedenlerden dolayı amacımız; ilimizdeki taşlık atıl durumdaki arazilerin tarım alanı olarak tekrar kullanıma açılması ve taşlık alanlarda toprak işleme ve hasat işlemlerinin daha uygun şartlarda yapılmasını sağlamak amacıyla çiftçimizde konuyla ilgili farkındalık uyandırmak, doğrudan ekim yöntemini yaygınlaştırmak adına taşlı toprakların değerlendirmesiyle ilgili eğitim ve makine ihtiyacını karşılamaktır” diye konuştu.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Seçimde son viraj

Seçimde son viraj devamı

Seçim güvenliği konuşuldu

Seçim güvenliği konuşuldu devamı
Kararsız Seçmeni İkna Eden Kazanacak21 Mart 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN