Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Damada araba çektirldiler

Tarih 27 Eylül 2018, 13:46 Editör sorgun selam

devamı

 Sorgun Bedirbaba mahallesinde dünya evine giren Oya- Serdar Hatipoğlu çiftinin kızı Sinem ile Songül-Remzi Baran çiftinin oğlu Mustafa'nın düğününde geçmiş yıllara ait gelenek ve görenekler düğüne katılanlara unutulmaz anlar yaşattı. Kendisi veteriner hekim olan damat Mustafa Baran, "Türk örf adetlerini düğünümüzde elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalıştık." dedi.
 Baran'ın en mutlu gününde arkadaşları damat odası kültürünü yaşatıp örf ve adetlerin unutulmadığını gösterdi. Urganla gelin arabası çeken damat Mustafa Baran, "Gelin arabası çektirme adeti bu yörede meşhurdur. Arkadaşlarımızda urganla bana gelin arabasını çektirdi. Daha sonra gelini evimize bırakıp damat odamıza geçtik. Damat odası adetimiz arkadaşlarımızın oturacağı minderlerin altına konulan yiyecek, içeçek cezalarının alınmasıyla başladı. Alınan yiyecek ve içecekler damat odamızda davetlilere ikram edildi. Daha sonra arkadaşlarımız sağdıcım olan İhsan Koçak'a mercimek saydırdı. Mercimek saydırma geleneğimizde Sağdıç mercimeklerin sayısını doğru bilmediği takdirde odada bulunan arkadaşların kestiği cezaya katlanır. Bizim düğünümüzde de sağdıcım İhsan, mercimek sayısını doğru bilemeyerek havuzda suya basılma cezasını çekti. Odamızda yine arkadaşların gülerek izlediği yoğurtta çeyrek altın bulma oyunu oynadık." dedi.
 Damat odalarının vazgeçilmezi olan unutulmaya yüz tutmuş yüzük oyunu da oynayan damadın arkadaşları, yüzük oyununda yüzüğün kimde olduğunu bulmaya çalışırken oyunun ebesi tarafından kemerle ellerine vurularak çok eğleneli dakikalar geçirdiler.
 Gecenin sonunda damat ve arkadaşları mercimeği sayamayan sağdıcı doğal gölde suya bastılar. Gençler, Türk gelenek göreneklerini günümüzde yaşatmanın mutluluğu ile dünya evine giren çifte mutluluk dileyerek düğünden ayrıldılar.
 Biz de Selam Gazetesi olarak Sinem-Mustafa çiftine ömür boyu mutluluklar diliyoruz..
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Beğendik kavşağında kaza bitmiyor

Beğendik kavşağında kaza bitmiyor devamı

Hibe destekleri anlatılacak

Hibe destekleri anlatılacak devamı
Hayata Korkusuzca Bakanlar Ölümden Korkmazlar13 Haziran 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN