Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

"Yeşilyurt ilkokulu ıslah edilip müze yapılsın"

Tarih 13 Eylül 2018, 08:13 Editör sorgun selam

devamı

 Sorgun ilçesinin canlı tarihi ve sayılan eşrafından Yaşar Tüzüner  (82) “Yeşilyurt İlkokulu binası Sorgun’un tarihi ile özdeşleşmiş bir bina. Burası yıkılmadan ıslah edilerek müze yapılsın “dedi.
 “Okulların yıkılarak hükümet konağı yapılması kararına çok üzüldüğünü” belirten Yaşar Tüzüner “Ben ilkokulu 1942 yılında Yeşilyurt ilkokulu’nda okudum. Bu binadan önce orada eski bir ahşap okul vardı. Orası yandıktan sonra bu bina yapıldı.  “ dedi.
 Tüzüner “ Sorgun’ un tarihi ile hatırlanan binaları  yıktık. Salih paşa Cami öyleydi. İki asırlık camiyi yıktık. Elimize birşey geçmedi. Yeşilyurt İlkokulu, Sorgun Lisesi binaları da yıkılırsa Sorgun’un eski binalarını tüm yıkmış olacağız.” dedi.
 “Şimdiki hükümet binasının 1956 yılında yapıldığını” ifade eden Tüzüner. “Müteahhidi muhasebeci Burhan Havza’nın kayınpederi idi. Eski hükümet konağı şu andaki askerlik şubesinin olduğu yerdeydi.” şeklinde konuştu.
 “Şimdi bir Yeşilyurt binası kalıyor. Başka eski bina kalmadı” diyen canlı tarih Tüzüner şunları söyledi: Salih Paşa Camisinin karşısında askerlik şubesi vardı. Şimdi bunlar yok. Askerlik şubesinin yanında bir de Kilise varmış. Orada bir pınar vardı. Kilisenin Pınar derlerdi. Yakın zamana kadar o pınardan su içilirdi.”
 Yeşilyurt ve Sorgun Lisesi binalarının yıkılacak olmasına çok üzüldüğünü ifade eden Yaşar Tüzüner “Yeşilyurt ’ta çok kıymetli öğretmenler ders anlattılar. Ahmet Çetiner, Halis Altan gibi eğitimciler binlerce öğrenci yetiştirdiler. Hepimizin anıları hala canlı duruyor. Yeşilyurt İlkokulu binası Sorgun’un tarihi ile özdeşleşmiş bir bina. Burası yıkılmadan ıslah edilerek müze yapılsın. Yıkılırsa büyük yanlış yapılmış olur.” dedi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

"Tanap mobilizasyon kampına talibiz"

devamı

Başkan Ekinci'den önemli açıklamalar

Başkan Ekinci'den önemli açıklamalar devamı
Sorgun Şehit Aileleri Derneği Varolsun11 Temmuz 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN