Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Bıraktığımız yerden devam

Bıraktığımız yerden devam

Tarih 09 Ağustos 2018, 08:31 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimlerinde başkanlığa aday olduğunu açıklayan eğitimci Halil Dursun yaptığı basın açıklamasında önemli açıklamalarda bulundu.
 Kooperatifin kurucu başkanı ve 12 yıl boyunca başkanlık görevi yapan Dursun "Mevcut başkan sayın Kürşat Arslan'ın, "kendisi hakkında yerel gazetelere verdiği beyanatların asılsız olduğunu, göreve geldiği 2012 yılında Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin büyük bir borç içinde ve cirosunun çok düşük olduğu"nu iddia etttiğini, bu iddianın gerçek dışı olduğunu" söyledi.

BENİM BIRAKTIĞIMDA KOOPERATİF BORÇ İÇİNDEYSE BİZ BUNLARI NASIL YAPTIK
 "Bizim zamanımızda kooperatif borç içindeyse biz bunları o zaman nasıl yaptık." diyen Dursun şunları söyledi:
- 2000 yılında kurulan ve borç içerisinde olan bir kooperatifin 8 adet Satış Mağazası nasıl açılmış?
- Kooperatifin mülkü olan ve Sorgun'un en kıymetli arazilerinden biri olan bu günkü yeri 850 Bin Türk Lirasını peşin ödeyerek nasıl almış?
- Halen devam ettirmeye çalıştığınız Türkiye'de ilk defa devlet fabrikasında küspe paketlemeyi kurup 35 Bin Ton Pancar Küspesini nasıl paketlemiş?
- Halen çalışmakta olan personeli nasıl istihdam etmiş ve maaşlarını nasıl ödemiştir?
- Sizler yönetime gelinceye kadar Şefaatli ilçesindeki Petrol İstasyonu nasıl açılmış nasıl işletilmiş?
 Dursun, basın açıklamasında "Kooperatifin cirosonu 30 Milyon Türk Lirasına çıkardım” diyorsunuz. “Şu anda bizim aldığımız gayrimenkul hariç kooperatifin bütün mal varlığını nakde çevirseniz borçlarını karşılayamayacak olduğunu tüm ortaklarımıza açıklamanız gerekir." dedi.

BAZI İDDİALARDA
 BULUNDU
 Halil Dursun açıklamasında başkan Arslan hakkında da bazı iddialarda bulundu. Dursun "Bizim aldığımız Kooperatife ait bu değerli gayrimenkulü satma girişimini engelleyen  Soner Büyükgöz'ü neden yönetimden düşürmek istediğini" vurgulayarak; mevcut başkan hakkında Sorgun Cumhuriyet Savcılığında 7 adet soruşturma dosyası bulunduğunu" iddia etti.
 Başkan Kürşat Arslan'ı eleştiren Dursun, "Kooperatife kazandırdık denilen tarlanın, nereden, nasıl ve kaça alındığı, yine kooperatife alınan kamyonetin nereden ve kim tarafından ve kaç paraya alındığı, kime devredildiğini ve devredilen kişiyle olan akrabalık bağının ne olduğu, tekrar kooperatife kaça satıldığını, bu kârın kimin cebine girdiğinin açıklanması" gerektiğine dikkat çeken Dursun "Müfettişlerin tespit etmiş olduğu 10 bin ton kayıp olan küspe nerede ortaklarımıza açıklayın lütfen!" dedi.
 
TOPRAK TAHLİL
LABORATUVARI NEDEN KAPALI
 Dursun şunları söyledi: "Şu ana kadar bizim açtığımız Satış Mağazalarının üzerine herhangi bir mağaza açmadığınız gibi açmış olduğumuz ve çiftçinin hizmetine sunulan Şefaatli İlçesindeki petrol istasyonunu da kapattınız. 6 yıl içerisinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak alıp bindiğiniz makam araçları ve kişisel harcamalarınız hizmet için yaptığınız yatırımdan daha fazladır. Kurulan Tahlil Laboratuvarını kurarak tüm çiftçilerimizin hizmetine sunduğunuzdan bahsediyorsunuz. Bizler de soruyoruz. Toprak Tahlil Laboratuvarı neden kapalı, İl Tarım tarafından ruhsatı neden iptal edildi. İki yıla yakın zamandır neden hizmet vermiyor ve atıl bir vaziyette bekliyor. Tüm ortaklarımızın bilmesi için açıklamanızı istiyoruz."
 Dursun "Petrol istasyonu lisansı neden iptal edildi, neden çiftçimizin alın teri toprağın altına gömüldü. Kooperatife elektrik üretim tesisi kurup, kendi elektriğini üreten ve satan bir kuruluş olduğundan bahsediyorsunuz. Yapılan bu yatırımın neden sadece çatı üzerinde olduğunu ve neden çalışmadığını bilmek istiyoruz." dedi.
VERİMDEN DÜŞEN
KİŞİ BUNLARI YAPAR MI?
 Dursun, kendisi hakkında "verimden düşmüş bir kişinin çiftçilere herhangi bir faydası olmaz" eleştirisini de cevapladı:     Dursun " Şimdi soruyorum; 27 yıl 8 ay bu millete hizmet eden bir öğretmen olarak arkasında yüzlerce eğitmiş olduğu insan bırakan şerefle görevini tamamlayıp emekli olan ve emeklilikten sonra 50 yıl pancar ekip çiftçilik yapan aynı zamanda bunca pancar çiftçisi varken kooperatifi olmayan bu bölgeye Kooperatifi kuran, bu görevi yürüttüğü 12 yıl boyunca Konya Şeker Sanayi bu günkü adıyla Torku olan kurumda yıllarca denetçi, 10 yılını da Üst Birliği olan Pankobirlik Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda bu kurumun en hassas olan birimi İhale Komisyonunda görev yapan ben olmama rağmen şu anda başkanı olduğun kooperatifin varlıklarının yüzde doksanını bu kuruma kazandıran biri için nasıl verimsiz olur diye bahsediyorsunuz!" dedi.

       ALELACELE BİR SEÇİM
 "Seçim kararını alırken birilerine soracak değiliz" diyen Arslan’ı eleştiren Dursun şunları söyledi: "Doğru seçim kararı almak en doğal hakkınız. Ancak; hakkındaki iddaları çürütüp kendini aklayarak seçime gitme imkanı varken şu mevsimde çiftçinin en yoğun olduğu hasat döneminde alelacele böyle bir seçime ne gerek vardı. Şahsım adına samimiyetimle ifade ediyorum ki kendinizi aklamış olarak seçime gitseydiniz aday olmayacaktım. Ancak; bölgemizin en büyük çiftçi kuruluşu olan bu kurumun bu hale gelmesine vicdanım elvermediği için aday olma kararı aldım.”
 “Bu iddialarla ilgili tabiki kanuni hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak; şunu bilinsin isterim ki bizim de savcılığa sunacağımız bilgi ve belgelerin olduğunu sizin ve tüm ortaklarımızın bilmesini istiyorum.” diyen Dursun basın açıklamasını şu sözlerle tamamladı: 11 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurulda ortaklardan destek istiyorum.  Kooperatifimizi Türkiye' de 1 numara yapmak için yönetimde görev alacak arkadaşlarım ve ben yönetime talibiz. Ortaklarımız bize güvensinler. Ortaklarımıza şeffaf, daha iyi hizmet vaad ediyorum. Sizlerden destek bekliyor, saygılar sunuyorum." 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Omaçlı, hedikli turizm haftası

Omaçlı, hedikli turizm haftası devamı

Öğrenciler fidan dikti

Öğrenciler fidan dikti devamı
Sorgun'da Ak Parti Neden Kaybetti11 Nisan 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN