Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Pankobirlik e Adayım

Pankobirlik e Adayım

Tarih 27 Temmuz 2018, 15:28 Editör sorgun selam

Sorgun'un tanınmış simalarından eğitimci Halil Dursun 11 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimlerinde aday olduğunu açıkladı.


 "Hedeflerinin Yozgat çiftçisine katkı sağlayarak ötekileştirmeyen bir yönetim anlayışı çerçevesinde tüm bölge çiftçisini kucaklamak olduğunu" kaydeden Dursun "12 yıl yani seçimi kaybettiği 2012 yılının Temmuz ayına kadar Pankobirlik'te Yönetim Kurulu Üyesi ve Birliğin en hassas birimi olan İhale Komisyonunda görev yaptığını" hatırlatarak geçmişte görev yaptığı 12 yıl içerisinde Sorgun'da neler yaptıklarını şöyle açıkladı:
 NELER YAPTIK
 1- Bölgemizdeki ortaklarımızın her türlü ihtiyaçlarını temin edecek olan Pancar Kooperatifini 50 yıl sonra biz kurduk. Akabinde Sorgun ve diğer ilçelerde mağazalar açtık. Çiftçimizi verimi yüksek tohumlarla ve modern tarım alet ve ekipmanları ile tanıştırdık.
 2- İlk defa verimi yüksek kaplamalı pancar tohumları getirip çiftçimize dağıttık. Pnömatik pancar ekim mibzerleri getirerek çiftçimize verimi yüksek ve modern usullerle ekim yaptırarak verim artışını sağladık.
 3- Sulama teknikleri ile ilgili Gazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümüyle ortak bir proje hazırladık. Projemiz Avrupa Birliği'nce kabul edilerek, Avrupa Birliği Proje Destekleme Fonundan 140.000 Euro destek alarak bu konuda çiftçilerimizle ve Üniversite ile birlikte çalışarak Modern Sulama Teknikleri ile çiftçimizi tanıştırdık. 
 4- Kooperatifi bu günkü değeri 10 Milyon TL. olan bir gayri menkulün sahibi biz yaptık.
 5- Fabrika sahasına paketleme tesisi kurduk. Kurulan bu tesiste 35 bin ton küspeyi paketleyerek, bizden 40-50 yıl önce kurulan Kooperatiflere örnek;  Afyon, Adapazarı, Balıkesir, Alpullu, Turhal, Erzurum, Sivas ve Erzincan'a küspe sattık.
 6- Şefaatli ilçemizde şehir merkezindeki bir petrol istasyonunu Kooperatif olarak devraldık ve çiftçimize petrol satışına başladık.
 10- Türkiye'de ilk defa yem bitkisi olan adi fiğ tohumunun sertifikasını alarak üretme hakkını Konya Selçuk Üniversitesi'nden alarak Kadışehri ilçemizde sözleşmeli adi fiğ tohumu üretmek için ekim yaptırdık. Ürettiğimiz tohumları ilaç gibi yok satıyorduk.
 11- Yeşil mercimek ve nohutun anavatanı olan ilimizde tekrar bu ürünleri üretip, bu tohumların patentini alarak, Saraykent, Akdağmadeni ve Sarıkaya ilçelerinde çalışmalar yaparak sözleşmeli ekimler yapmaya başladık.
 12- Sarıkaya, Şefaatli, Akdağmadeni, Çekerek, Kadışehri, Sorgun ve Saraykent Satış Mağazalarımızı yeni yerlerine taşıyarak modernleştirdik. Hizmet kalitesini yükselttik.
 NELER YAPACAĞIM
 Allah’ın izni, üreticilerin desteği ile göreve gelmeleri durumunda ötekileştiren değil, kucaklayan bir yönetim anlayışı ile toplumun tüm kesimlerine hizmet edeceklerini dile getiren Dursun, göreve devam etmiş olsaydı ve yeniden göreve gelirse yapacağı projelerden de bahsederek şunları söyledi:
 1- Şeker Fabrikamız özelleştirilerek Doğuş Çay grubuna satıldı. Biz yönetimde olsaydık; Allah'ın izni ile Konya Şeker yönetimi bize kesin söz vermiş desteği arkamızda idi. Bölgemizde tek bacası tüten bu fabrikayı ortaklarımız adına biz alacaktık. O da olmasa Bölge halkı ve esnafı ile birlikte organize olup, ortak bir şirket kurarak siyasi gücü de arkamıza alıp şeker fabrikasını yine de alırdık.
 2- Saraykent ilçesinde, arsasını belediyenin tahsis edeceği bir proje hazırlanarak, her iki kurumun da içerisinde olacağı çok büyük preste sıkıştırılmış saman yapma tesisi kuracaktık.
 3- Karakaya köyünde Ankara yolu üzerinde 1000 dönüm mera hazine bir yem fabrikası kurucaktık.
 4- İleri teknolojide tohum Eleme Ünitesi kuracaktık.
 5- Diğer ilçelerimizde de Sorgun merkez mağazamızda olduğu gibi mülken yerler alıp, modern mağazalarla ortaklarımıza daha kaliteli hizmet sunacaktık.
 6- Devlet desteği ile yapılan hububat stoklama, silolama tesisini daha büyük ve kapasiteli bir şekilde kurarak, çiftçimizin ürününü emanete alıp, saklanmasına, istediği zamanda değerinde pazarlanmasına yardımcı olacaktık.
 VERİLEN SÖZLER
YERİNE GETİRİLMEDİ
 "Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" diyen Dursun "Mevcut yönetim çiftçiye verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmemiştir. Benim açtığım petrol istasyonunu kapattılar." dedi. Dursun"Mevcut yönetim toprak tahlil labaratuvarı kurdu. bunun için kendilerine teşekkür ediyorum.  Ancak; 150.000 TL. harcama yapılarak açılan laboratuvarın Yozgat Tarım il Müdürlüğü tarafından kapısı neden mühürlendi? Yöneticiler bunu kamuoyuna lütfen açıklasınlar?  Yaklaşık 150-200 bin TL. harcanarak güneşten elektrik üretme tesisi kuruldu. Sizleri bu konuda tebrik ediyorum. Ancak; bu kadar harcama yapılan bu tesis bu gün verimli çalışmıyor. Nedenini çiftçilerimize açıklamanızı istiyorum. Fakıbeyli köyünden alınan 12 dönümlük tarla neden ortaklar yararına kullanılmıyor " dedi.
 ÜRETİCİLERDEN DESTEK İSTİYORUM
  "Neden seçime daha koca bir yıl varken alel acele kimseye duyurmadan seçime gidildiğine" dikkat çeken Dursun "Kooperatifte araç alımında lüks ve israfa gidildiğini" belirterek " Bizim bıraktığımız yerden kooperatif 1 santim ileri götürülmediği gibi kooperatife verilen zarar ortadadır." dedi.
 11 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurulda ortaklardan destek isteyen Dursun, sözlerini şöyle tamamladı: "Kooperatifimizi Türkiye'de 1 numara yapmak için yönetimde görev alacak arkadaşlarım ve ben yönetime talibiz. Ortaklarımız bize güvensinler. Ortaklarımıza şeffaf, daha iyi hizmet vaad ediyorum. Sizlerden                           destek bekliyor, saygılar sunuyorum."


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Omaçlı, hedikli turizm haftası

Omaçlı, hedikli turizm haftası devamı

Öğrenciler fidan dikti

Öğrenciler fidan dikti devamı
Sorgun'da Ak Parti Neden Kaybetti11 Nisan 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN