Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Borçlarınızı yapılandırın

Borçlarınızı yapılandırın

Tarih 21 Haziran 2018, 08:11 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, 7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği kapsamında, sigorta prim borçları ve her türlü vergiye ait borçların yapılandırma başvurusunda son tarihin 31 Temmuz 2018 olduğunu söyledi.
 Bulut, Borçlara yapılandırma imkânının getirilmesi mükellefler için son derece önemli olduğuna dikkat çekti.
 Bulut, “7143 sayılı kanun tebliğ ile özellikle geçmiş dönem borçlarının ödenmesinde olağanüstü imkânlar getiriliyor. Vergi dairesi, BAĞ-KUR, SGK, belediye gibi kamu kurumlarına borcu olan mükelleflerin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar bu kurumlara başvurulması ve yapılandırma kapsamına giren borçların tamamının ödenmesi durumunda gecikme faizlerinin tamamının silinecektir. Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmamaktadır. Ancak, bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve gecikme zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir. Taksitlendirme durumunda ise düşük bir faiz oranı ile iki ayda bir ödemek üzere 18 eşit taksitte ve 36 ayda ödenebilecek. Kanundan yararlanabilmek için başvurular en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili idareye yapılabilecek, yeniden yapılandırılan vergi borçlarının ilk taksiti 31 Ağustos 2018 tarihine kadar, SGP primlerinin ilk taksiti ise 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenebilecek. Taksit ödemeleri kredi kartı ile yapılabilecek” dedi.
 Bulut, Sigorta primi borçları, Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, İşsizlik sigortası primi borçları, Sosyal güvenlik destek primi ile gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, Ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası prim borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, Özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlerle ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payından kaynaklı borçları, İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacaklarının yapılandırma kapsamında olduğunu aktardı.
 Tüm borçlar için son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 olduğunun altını çizen Bulut, bu tarihten sonra yapılandırmaya başvuru imkânı bulunmayacağını vurguladı. Yapılandırma kapsamında borçlulara 2 seçenek sunulacağını dile getiren Bulut, isteyen borcunu peşin ödeyecek isteyen ise taksite böldüreceğini, 6, 9, 12 ve 18 taksit imkânının bulunduğunu belirtti. Bulut, taksitler 2 aylık dönemler halinde ödeneceğini kaydetti.
 Bulut, “Anaparanın tahsilinden vazgeçilmiyor. Gecikme faizi, cezası silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Aylık Yİ-ÜFE tutarı yüzde 0.35 olarak uygulanacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarın yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek. Tutarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. Taksitle ödeme seçilirse, anapara + Yİ-ÜFE olarak hesaplanan tutar 6 taksit için 1,045, 9 taksit için 1,083, 12 eşit taksit için 1,105, 18 taksit için 1,15 katsayısı ile çarpılacak. SGK’ya olan borçlar için ilk taksit 31 Ağustos’a kadar ödenecek. Maliye Bakanlığı’na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara olan borçlar için ise ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim’de sona erecek” diye konuştu.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

56 bin 800 seçmen oy kullanacak

56 bin 800 seçmen oy kullanacak devamı

Kırıkkale'de toprağa verildi

Kırıkkale'de toprağa verildi devamı
Hallac-ı Mansur'dan Ozan Arif'e21 Şubat 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN