Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Oryantal Dansın Sultanı Asena

Oryantal Dansın Sultanı Asena

Tarih 13 Ekim 2016, 14:04 Editör sorgun selam

Oryantal Dansın Sultanı Asena

Yaptığı birbirinden güzel işlerle adını tüm Türkiye’ye duyurmuş dansa âşık kadın, Asena… Bugün geldiği noktaya, hayatla ve insanlarla verdiği mücadelenin sonunca başarısıyla gelen, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen insanlara küsmeyen, insanları seven bir dans hocası…

Asena Kimdir?

Türkiye’nin en tanınmış simalarından biri olan, yaptığı işlerle büyük başarılara imza atan Asena, daha üç aylıkken babaannesi ile birlikte Almanya’da yaşamaya başladı. Annesi Rusya’nın Krasnogorsk kentinin yerlilerindendir. Aslen Rizeli olan Asena, tam bir Karadeniz kadını olan babaannesinin yanında Karadeniz kültürü ve Almanya kültürü içerisinde büyüdü.

Almanya’da spora yatkınlığı ile dikkat çeken Asena spor hocaları tarafından keşfedildi ve spora yönlendirildi. Çocuk yaşlarında Almanya’da bale eğitimi alarak dansla tanıştı. Dansın yanı sıra kayak konusunda da başarılı olan Asena 15 yaşında ülkemize kesin dönüş yaptı.

1994 yılının sonlarına doğru dans hayatına adım attı ancak profesyonel olarak çalışmalarını 98 yılında yapmaya başladı. 1998 yılında dans ile okulu birlikte yürüten Asena, Marmara Üniversitesi Turizm Ve Otelcilik bölümü mezunudur. Mezuniyetinin ardından 20001-2002 yıllarında bilgi üniversitesinde ikinci üniversitesine devam etti. Asena iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor.

Televizyona Çıkışı

Mustafa Topaloğlu tarafından 1995 yılında ilk kez televizyona çıkarılan Asena, yaşı ve okulu sebebiyle televizyon ekranlarından ayrılmak zorunda kaldı. Ancak 1999 yılında tekrar ekranlara döndü.

Ülkemizde devam eden talk Show ve çeşitli TV programlarında yer alan Asena, Türkiye’nin ilk oryantal dans jürisidir.

Dansta İlkler

Asena TV ekranlarında dans ettiğinde herkes dikkatle onu izliyor, dansla ilgilenenler onun gibi dans edebilmek istiyordu. Bu özelliği ile “Dansın Miladı” yakıştırması yapılan Asena kostümleri ile de devrim yapmış bir dansçıdır.

Dansının farklılığı ile izleyenleri adeta büyüleyen Asena, oryantal dansı tek düzelikten çıkarmış, yeni bir soluk getirdi.

Ülkemizde protokol için danslara giden ilk kişidir. Tina Turner, Mel Gibson, Elizabeth Taylor, Mick Jagger (Rolling Stones) gibi dünyaca ünlü yıldızların ile birlikte Bill Clinton gibi devlet adamlarının da karşısında dans etti.

Yalnızca darbuka ile dans ederek ritm konusundaki uzmanlığını gösterdi, bunu Türkiye ve dünyaya yenilikçi bir fikir olarak verdi.

Asena ritm dansında göğüs atma ve titretmenin duayeni olarak bu konuda da diğer oryantallere örnek oldu.

Sporla uğraşmasını dans alanında büyük bir avantaja çevirerek, sporda kullandığı pek çok hareketi dansına yansıttı.

Asena, o dönemin Dans Federasyonu Başkanı ile birlikte oryantalin devlet tarafından dans sporu olarak kabul edilmesinde büyük çaba harcadı. Tüm çabalarının sonucunda oryantal saygı duyulan bir dans haline geldi.

Dansına ve başarısına engel olmak isteyenler tarafından uğradığı suikast neticesinde bir süre sevenlerini üzerek danstan ve televizyondan uzak kalsa da 2011-2012 yılbaşı gecesinde tüm başarısıyla tekrar dansa döndü.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tanıtımlar

ERGEN SORUNLARI UZMANI EMEL BAŞ

ERGEN SORUNLARI UZMANI EMEL BAŞ ERGEN SORUNLARI UZMANI EMEL BAŞ

Yangın Kapısı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yangın Kapısı Fiyatları Neye Göre Değişir? Yangın Kapısı Fiyatları Neye Göre Değişir?
Hani Sorgun'u Çok Seviyordunuz?24 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN