Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Tarih 05 Ağustos 2015, 13:18 Editör sorgun selam

devamı

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ede, aşırı sıcaklarda kronik kalp hastalığı, hipertansiyon, şeker hastası ve kronik böbrek yetmezliği olan kişilerin güneş ışınlarının dik yansıdığı saatler olan 10.00 ila 16.00 arasında dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.
  Son günlerde yaşanan aşırı sıcakların özelikle kalp hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirten Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ede, “Bu tür hastalıkları olan vatandaşlarımızın özellikle güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği saatler 10:00 ile 16:00 arasında dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Mecburen çıkmaları gerekiyorsa o zaman da kendilerini şapka ve şemsiye gibi  koruyucularla kendilerini güneş ışınlarından korumalarını, gölgelik alanları tercih etmelerini istiyoruz” dedi.
  Hava sıcaklarının artmasıyla birlikte insan vücudunda sıvı kaybının da arttığına değinen Yrd. Doç. Dr. Ede, “Havaların sıcak olması nedeni ile terleme yoluyla hastalar çok yoğun sıvı kaybına uğrayacağından bu sıvı kaybı özellikle böbrek yetmezliği ve kronik kalp hastaları açısından önemlidir. Bu sebeple hastalarımızın bol sıvı tüketmelerini öneriyoruz. Vücutlarının zinde kalması için bol sebze meyve tüketilmelerini tavsiye ediyoruz. Kalp ve tansiyon hastaları için spor tedavinin bir parçası bu hastalarımızda haftanın en az beş günü günde en az 30 dakika spor yapmalarını öneriyoruz. Bu sporu da havanın sıcak saatinde değil de sabahın serinliğinde veya akşama doğru gerçekleştirmlerini tavsiye ediyoruz. Sıcak çarpması şeklinde yoğun sıvı kaybı ve vücut kor ateşinin yükselmesinden dolayı derin hipertansiyon ile birlikte hastaların kalp krizi geçirme riskleri artabilir. Bundan korunmak için sıcak saatlerde dışarı çıkılmayacak ve bol sıvı tüketilecek” diye konuştu.
  Aşırı sıcaklarda açık havada çalışın sağlıklı insanlar için de önerilerde bulunan Yrd. Doç Dr. Ede, “Tarlada çalışan işçiler veya açık havada güneş altında çalışmak zorunda kalan insanlarımız bulunuyor. Bu vatandaşlarımızda, işverenleriyle görüşerek bu günlerde işlerine daha erken başlayıp sıcaklığın fazla olduğu saatlerde dinlenmeleri veya aşırı su kaybına karşı suya kısa sürede ulaşacakları bir şekilde tedbir alarak, terleme ile kaybettikleri sıvıyı tekrar içerek vücudun sıvı dengesini korumalarını öneriyoruz. Yine yaşlı ve çocukların da hava sıcaklığının en fazla olduğu saatlerde yine dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

Obezite hastalarına kilo verme eğitimi

Obezite hastalarına kilo verme eğitimi devamı

İçeceğinizi kendiniz yapın

İçeceğinizi kendiniz yapın devamı
Büyük El Sanatı Ustası Mehmet Dişlioğlu14 Mayıs 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN