Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kalp hastalarına soğuk uyarısı

Kalp hastalarına soğuk uyarısı

Tarih 07 Ocak 2015, 09:15 Editör sorgun selam

devamı

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, soğuk nedeniyle kalp damarlarının büzüştüğünü, soğuk havalarda kalp krizi riskinin arttığını söyledi. 
  Kalp hastalarının soğuk havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda vakit geçirirken koruyucu önlemler almaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Erbay, soğuk havanın kalbi besleyen (koroner arterlerde) damarlarda büzüşmeye neden olacağını ve kalbin beslenmesinin azalması ile kalp krizine neden olacağını kaydetti. Prof. Dr. Erbay, “Korner kalp hastası olan kişiler kışın göğüs kafeslerini soğuktan çok iyi şekilde korumaları gerekir. Onun için göğüslerine soğuğu engelleyecek giysiler giymelerini öneriyoruz. Özellikle göğüs kafesini soğuktan koruyacağız. Koroner kalp hastaları mecbur kalmadıkça soğuk havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstersinler eğer çıkmak zorunda kalırlarsa da göğüs kafeslerini iyi bir şekilde soğuktan korumaları gerekir” dedi.
  Soğuk havanın tansiyonun yükselmesine de sebep olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, “Tansiyon yüksekliği beyin kanaması ve kalp krizine sebep olabilir. O yüzden soğuklarda tansiyonlarına çok dikkat etmeleri gerekir. Yazın kullandığı ilaçların dozunu artırabilir. Bu anlamada doktorları ile görüşmede fayda var. Soğuk hava bu saydıklarımın dışında akciğer enfeksiyonuna da zemin hazırlamaktadır. Akciğerlerde meydana gelen enfeksiyon kalbi mutlaka etkileyecektir. Kalp yetmezliğine varacak kadar önemli sonuçlara sebep olacaktır. O yüzden soğuk havada gribal enfeksiyondan da kendilerini korumaları gerekir. Soğuk havalarda özellikle kalp hastalarımız toplu yaşanan yerlerde kahvehaneler ve bunun gibi yerlerden kendilerini sakınmaları gerekir” şeklinde konuştu.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

İçeceğinizi kendiniz yapın

İçeceğinizi kendiniz yapın devamı

Verem teşhis ve tedavisi ücretsiz

Verem teşhis ve tedavisi ücretsiz devamı
Hani Sorgun'u Çok Seviyordunuz?24 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN