Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Öğrenciler sağlık taramasından geçti

Öğrenciler sağlık taramasından geçti

Tarih 10 Nisan 2014, 07:39 Editör sorgun selam

devamı

Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında Yozgat’ta öğrencilere kalp ve sağlık taraması yapıldı. 
  Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun ortaklaşa düzenlediği “Sağlık Haftası Etkinlikleri” kapsamında öğrenciler kalp ve genel sağlık taramasından geçti.
  Yozgat Gazi Mustafa Kemal İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yönelik düzenlenen sağlık taraması programına Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Uçar, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. M. Fevzi Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şerif Doğan katıldı.
  Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Hüsrevşahi ve beraberindeki yardımcı sağlık personeli tarafından öğrencilerin, tansiyon, ateş, kalp, troit, gibi genel sağlık taramaları yapıldı. Yapılan sağlık tarama sonrası sağlık problemli olan öğrenciler ileri tetkik ve tedavilerinin yapılması için Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi.
  Program sonrası bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Üniversite Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun ortaklaşa düzenlediği sağlık taraması programının bugün başladığını belirterek, “Bu haftanın sağlık haftası olması münasebetiyle bu okulda yapılan sağlık taramasının yanısıra konferanslarımız, panellerimiz, soru-cevap şeklinde velilerimizi bilgilendirme toplantıları da düzenlenecek. Üniversitemiz sadece sağlık alanında değil her alanda diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği halinde ve toplumla bütünleşme adına sosyal sorumluluk projelerine dahil oluyoruz. Bugün başlayan programlarımız hem sağlık kapsamında hem de Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz işbirliği protokolü kapsamında gerçekleştiriliyor. Zaman zaman öğrencilerimizin sağlık problemi olsa da aileler tarafından sağlık kontrolüne gönderilmesi gibi imkanlar olmayabiliyor. Ya da var olan bazı hastalıkların farkında olunmayabiliyor. Bu tür taramalar sağlıklı kişiler üzerinde yapılan taramalardır. Dolayısıyla hasta olup da erken teşhis edilip kısa bir süre içerisinde sağlıklı bir yaşama kavuşturulması açısından bu taramaların önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
  Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş da, verimli bir hayat için sağlıklı bir hayat ihtiyaç olduğunu belirterek, “çocuklarımız bugün kalp taraması geçirdi. Erken teşhis bütün alanlar için önemlidir. Bu yaştaki çocuklarımızın farkında olmadıkları bir takım sağlık problemleri de olabiliyor. Bunlar da bir erken teşhise sebep olacaktır. İleride büyük problemlerle karşılaşılmaması adına bugün bu yaştaki çocuklara uygulana sağlık taraması bizler için çok önemlidir. Erken teşhisin Tıpta ne anlama geldiğini biliyoruz. İnşallah ciddi sıkıntılar yoktur ama varsa da bir an önce tedavisine başlanmış olur” şeklinde konuştu.
  Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç., Dr. Haşim Hüsrevşahi ise, çocuklara kalp hastalıkları, akciğer veya tiroit gibi belirlenen hastalıklar yönünden tarama yaptıklarını belirterek, “her hangi bir kuşku olduğu anda Üniversitemiz Araştırma ve uygulama Hastanesi’ne göndereceğiz. Orada ise gerekli ileri tetkikler yapılacaktır. Orada çocuklarımızın sağlığının ne derece önemli olduğunu ve bu kalp sağlığı, genel sağlık, zihinsel sağlık, ruhsal sağlık gibi değişik alanlardaki konuları velilerimiz ile ortaya koyma ve onları konuşma şansımız doğacak. Gerçekten çocukların herhangi bir sağlık sorunu varsa onları ortaya koymak, çocuklarımız kendi sağlıkları açısından daha bilinçli olma fırsatını yakalayacaklar” şeklinde konuştu.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

İçeceğinizi kendiniz yapın

İçeceğinizi kendiniz yapın devamı

Verem teşhis ve tedavisi ücretsiz

Verem teşhis ve tedavisi ücretsiz devamı
Hani Sorgun'u Çok Seviyordunuz?24 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN