Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kadışehri'nde cevizcilik projesi

Kadışehri'nde cevizcilik projesi

Tarih 20 Eylül 2010, 16:31 Editör sorgun selam

Kadışehri'nde başlatılan Meyvecilik projesinin ardından, Cevizcilik projesi başlatarak Türkiye'nin, dışarıdan ithal etmeyecek.

 Kadışehri'nde başlatılan Meyvecilik projesinin ardından, Cevizcilik projesi başlatarak Türkiye'nin, dışarıdan:Amerika, İran, Bulgaristan v.b. ülkelerden ceviz ithal etmesine savaş açacağız.100.000 adet ceviz fidanlıkları ve 10.000 adetlik ceviz bahçeleri kurarak milli ekenomiye her yıl 20 milyon kazandıracağız.
                 Yabancı bir bilim adamı:"Türkiye sadece topraklarını ve sularını değerlendirebilse dünyanın süper güçü olur"der.Hollanda'dan  gelen bir vatandaş: "Siz büyük bir hazinenin üzerinde yaşıyorsunuz ancak bunun farkında değilsiniz"der.Ben de bunun doğru olup olmadığını anlamak için Çorum'un Oğuzlar ilçesine gittim.Ceviz yetiştiricileri Birliği Başkanı:Abdurrahman Basmacı ile ceviz fidanı üreticileri ve ceviz bahçesi kuran vatandaşlarla görüştüm. Görüştüğümüz insanlar çok güzel ve olumlu bilgiler verdiler.
                 Ceviz Yetiştiricileri Birliği Başkanı: "İlçemiz 1200 hane, 800 hanede ceviz kırılır.Ceviz kırarak bir hane 900 TL gelir elde edebilir.Bize Amerikadan,Bulgaristan'dan,İran'dan ceviz geliyor.Yılda 30.000 tona yakın ceviz işlenerek satılır.Biz 30 yıl önce dünya'da ceviz üreten 2. ülke idik ancak bugün ceviz ithal ediyoruz.Türkiye tükettiği cevizi üretememektedir.Biz burada (bayır ve taşlı olmasına rağmen) cevizciliği geliştirerek yılda 6 milyon gelir elde ediyoruz.Oğuzların genel geçim kaynağı cevizdir. İlçemizde,köyler hariç, 55.000 adet ceviz ağacımız var. Bunlardan ürün alıyoruz. Ceviz fidanlıklarımızda da 100.000 den fazla ceviz fidanımız var.Geçen yıl Sivas'a ceviz bahçesi kurduk. Türkiye'nin değişik yerlerine de ceviz fidanı gönderiyoruz.Bizim cevizimizin ismi:Oğuzlar 77'dir,tescillidir.Eski ismi Ali Ağa idi.Ceviz fidanlarına yılda iki defa aşı yapıyoruz.Mart ayında yarma ve damak;temmuz ayında da -ağustos sonuna kadar- göz aşısı yapıyoruz.Burada 30 milyara kadar para alan aileler var.Bizim arazimiz çok az; alt tarafta obruk barajı var üst taraflar da hep bayır ve orman.Cevizcilik için Yozgat çok uygundur.Kadışehri daha uygundur.Ceviz kıraç yerlerde daha iyi olur.Burada 10-15 yaşındaki bir ağaçtan 30 kg ürün alıyoruz.Ağaç büyüdükçe verim de artıyor.Kabuklu cevizlerimiz 10 TL den toptan satılıyor.Eğer tam organik olursa 1 kg kabuklu ceviz 15 TL den satılıyor.1200 metre yükseklere kadar ceviz ağacı yetiştirilebilir.İki sene önce biz sadece 1200 hanelik ilçemizde 1200 ton ceviz ürettik.Bu rakam gittikçe artacaktır.Her yıl bir ilde ceviz kurultayı yapılıyor."dedi.
                 Ceviz fidanlığının sahibi Yunus BASMACI da:" Bizim ilçenin insanı çok çalışkandır.Ancak topraklarımız az.Kaya üstüne traktörle toprak götürüp orada ceviz ağacı yetiştiriyorlar.Ben bu bahçeyi 5 yıl önce kurdum.Burada 400 milyar değerinde fidanım var.Fidan sayısı da 100.000 den fazladır.Fidanların bir kısmı 3, bir kısmı 2,bir kısmı 1 ve bir kısmı da 6 aylıktır.İki defa aşı yaptırıyoruz.Mart ve temmuz aylarında.Mart ayında yarma; temmuz ayında da göz aşısı yaptırıyoruz.Bir yandan fidanları satıyoruz, bir yandan da yerlerine yenisini ekiyoruz.Aşı zamanı 6 kişi çalıştırıyoruz ve her birisine günlük 80 TL para ödüyoruz.Bu fidanlıkta her gün bir kişi çalışır:diplerini çapalar,otlarını alır,cevizleri temizler,gereksşiz dalları koparır,aşıları takip eder.Ortalama her yıl 10.000 fidan satıyoruz.Tanesini ise 25 TL den satıyoruz.Burası engebeli olduğu için daha fazlasını yetiştiremiyoruz. Yandaki tarlaya bu yıl 60.000 adet fidan ekilecektir.Biz bu iş için geç bile kalmışız.Şimdi herkes fidancılığa yöneldi. Çünkü güzel getirisi var.Bu fidanlıktan Mart ayında 10.000 adet fidan sökülür vedeğişik illere gönderilir."dedi.
                  Bahçe sahibi İsa GÜMÜŞ de: "Benim bu bahçem 6 dönümlük.Toplam 65 tane ceviz fidanım var.Yaşları 10 ile 15 arasındadır.Bir ağaçtan 30 kg ürün alabiliyorum.6 dönümlük bu bahçeden ortalama 15 milyar para kazanıyorum. Ancak bu sene baharda yağmur çok yağdığı için ağaçlar antrapoz oldu."dedi.
        Yüreğine,fikrine,bileğine güvenen dünya ile hesaplaşsın:İsrail topraklarının gelirini 70 kat artırırken biz topraklarımızı bile işletemiyoruz; sonra da her yerde biz kültürlü insan yetiştiriyoruz diye konuşup duruyoruz.
 Her şeyin temeli kültürdür.Kültür toprağı ve insanı işleyip verimli hale getirmektir. Anadolu kültürüne sahip çıkıp tüketici bir toplum olmaktan kurtulmalıyız.Amarika'nın gelişmesinin temelinde girişimcilik ruhu ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre yetiştirilmesi vardır.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Fiyat artışları belli oldu

Fiyat artışları belli oldu devamı

1 nisana kadar zam yok

1 nisana kadar zam yok devamı
Hani Sorgun'u Çok Seviyordunuz?24 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN