Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Heykeller sergilenecek

Heykeller sergilenecek

Tarih 23 Ocak 2012, 08:01 Editör sorgun selam

devamı

 Karakız Belediye Başkanı Durmuş Erdal, yaptığı açıklamada, bölgede bazıları tamamlanmış, bir kısmı ise yarım kalmış aslan heykelleri ile oda büyüklüğünde kazanlar ve kupalar bulunduğunu bildirdi.
 Erdal, Kerkenes kazı ekibindeki arkeologların hazırladıkları raporda, M.Ö 2 binli yılların sonlarına ait tamamlanmış, yarım kalmış, yeni başlanmış aslan heykellerinin bulunduğu bölgenin, Hititliler döneminde atölye olarak kullanıldığını bildirdiklerini söyledi.
 Uzmanların, Hititliler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Hattuşaş gibi bölgelerde bulunan heykellerin buradaki heykellerle büyük benzerlikler gösterdiğini de belirttiğini anlatan Erdal, şöyle devam etti:
 “Beldemiz sınırları içerisinde Hapis Boğazı mevkisinde bir Hitit Heykel Atölyesi bulunduğu belirlendi. Bu bölgede granitten yapılmış 3 aslan heykeli, büyük kazanlar ve ne amaçla kullanıldığını bilemediğimiz kupalar bulundu. Bu eserleri belediyemizin bahçesinde sergileyeceğiz.”
 Bu aslan heykellerinin, sellerin toprağı sürüklemesi ya da hazine avcılarının kazıları sonucu ortaya çıktığını anlatan Erdal, “Bölgede birkaç da mağara girişi var. Biz mağara girişi diyoruz, ama belki de bunlar, Hitit heykel atölyesinin girişleridir ve atölyede çok sayıda heykeller mevcuttur. Eğer böyle bir şey varsa, bölgede yapılacak arkeolojik kazılar sonucu bunlar gün yüzüne çıkarılacak”dedi.
 Erdal, 2009 yılında da Çorum Hitit Üniversitesi'nden arkeologların geldiğini, ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bu hocalarımız, Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle Kazankaya bölgesinde bir kazı yapmışlardı. Buraya gelip bu heykelleri gördüklerinde, bunların Hitit dönemine ait bir heykel atölyesi olabileceği ve burada yapılan heykellerin Hititlerin başkenti olan Hattuşaş'a taşındığı yönünde bir görüş bildirmişlerdi. Daha sonra yaptığımız başvurular üzerine, Sivas Anıtlar Müdürlüğü'nden bize buradaki heykellerin taşınması yönünde bir yazı geldi. Bunun üzerine biz de Yozgat Müzesi Müdürlüğü ile birlikte bu heykellerin belediyemiz bahçesinde oluşturulacak bir açık hava müzesine taşınması yönünde tekrar başvuruda bulunduk. Bu başvurumuz da olumlu karşılandı ve şu anda bu heykellerin taşınması ile ilgili ödeneğimiz de çıktı.”
 Heykellerin bulunduğu bölgeye motorlu taşıtla ulaşmanın zor olduğunu, bu nedenle heykellerin taşınmasının sorun teşkil ettiğini de vurgulayan Erdal, “Bunun için de gerekli girişimlerimizi yaptık, cevabını bekliyoruz” dedi.
 Bölgenin 1997 yılında sit alanı ilan edildiğine işaret eden Erdal, şöyle devam etti:
 “Bu heykelin Hititliler döneminde taşınması sırasında buraya düşürüldüğü veya buraya bırakılmış olacağı yönünde görüşler var. Ancak çevreye bakıldığı zaman buna benzer birçok taş ve kayanın burada olduğunu görüyoruz. O zaman bu heykel atölyesinin çok geniş bir alana yayıldığını söylemek mümkün. Bu yüzden Turizm Bakanımız sayın Ertuğrul Günay'dan buraların ve beldemizin turizme kazandırılması açısından yardımlarını bekliyoruz.”
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sorgun

"Engelsiz bir yaşam temin etmek hepimizin görevi"

devamı

Sorgun'un gurur tablosu 2

Sorgun'un gurur tablosu 2 devamı
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN