Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Küspe paketleme tesisleri hizmete girdi

Küspe paketleme tesisleri hizmete girdi

Tarih 30 Ekim 2011, 11:30 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından kurulan Küspe Paketleme Tesisleri hizmete girdi.
     Yozgat Şeker Fabrikası Pancar Alım Sahası'na geçen yıl deneme amaçlı kurulan ve hedeflenen verimin alınmasıyla birlikte kalıcı hale dönüştürülen Küspe Paketleme Tesislerinin Yozgat ve çevre illerin kaba yem açığının giderilmesi bekleniyor.
     Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Sorgun Şubesi Müdürü Yılmaz Ayaslı, yaptığı açıklamada, kurulan tesisin bir çok yönden pancar üreticisine katkı sağlayacağını ifade etti.
     Ayaslı, daha önce pancar üreticilerinin hak ettikleri küspeleri evlerinin açık bir köşesinde beklettiklerini ve açıkta olduğu için 2 ay gibi kısa bir sürede bozulduğunu belirterek, ''Pancar küspesi hayvan üreticilerinin en çok rağbet ettiği yem çeşididir. Bir hayvan bir yılda 1,5 ton küspe yer. Üreticimiz aldığı küspeyi kapalı yerde muhafaza edemeyeceği için ya avlusunun bir kenarına ya da harmanına döküyor. Bu küspe iki ay içinde bozuluyor, besin değerini yitiriyor, çevreye kötü kokular yayılıyor. Oysa bizim paketlediğimiz en az bir yıl saklanabiliyor. Üstelik besin değerini hiç kaybetmiyor'' dedi.
     Fabrikayı kurmak için makineleri Konya'dan aldıklarını anlatan Ayaslı, şu bilgileri verdi:
     ''İki türlü çalışma sistemi ile paketleme yapıyoruz. Birincisi biz küspeyi satın alıp paketliyoruz, diğerinde ise çiftçimiz küspesinin kartını getiriyor. Onun adına paketliyoruz. 25-120 ve bir tonluk paketleme bölümlerimiz var. 25 kiloluk paketler bir lira 32 kuruşa, 120 kiloluk paketler 6 lira 50 kuruş ve 950-1000 kiloluk paketler ise 47 lira 50 kuruşa mal oluyor. Biz alır paketlersek, 25 kilo bir lira 75 kuruş, 120 kilo 8 lira 42 kuruş, bir tonu ise 53 liradan işlem görüyor. Ayrıca kooperatifimiz ortaklarına yüzde 5 indirim uygulanıyor.''
     Ayaslı, kurulan paketleme tesisinin küspe israfını da önleyeceğini, ayrıca kamyoncu esnafına istihdam yaratacağını, çevre il ve ilçelerin de küspe ihtiyacını karşılayacağını sözlerine ekledi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sorgun

"Engelsiz bir yaşam temin etmek hepimizin görevi"

devamı

Sorgun'un gurur tablosu 2

Sorgun'un gurur tablosu 2 devamı
Sorgun'a belediye başkanı yapmazlar20 Eylül 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN