Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Ev kredisi kullananlar dikkat

Ev kredisi kullananlar dikkat

Tarih 30 Ekim 2011, 11:17 Editör sorgun selam

devamı

Ayrıca halen değişken faizle kredi kullananlar da fark ödeyecek. Merkez Bankası’nın yükselen dolar ve enflasyonu önlemek için aldığı son tedbirler arasında yer alan ve gecelik borç verme faizini yüzde 9’dan yüzde 12,5’e yükselten düzenleme, faizlerin genel olarak yükselmesine de yol açtı. Bu durum konut kredisi kullanmak isteyenleri ve halen değişken faiz anlaşmasıyla kredi kullananlara ek maliyetler getirdi.

Toplam 7 bin 740 lira arttı

Son 6 ay içinde kullandırılan en düşük konut kredisi faizi 0,99’du. 5 yıl vadede 100 bin lira kredi çeken konut alıcıları vade sonunda bankaya 33 bin 103 lira faiz ödüyordu. Yeni dönemde faiz 1,20’ye çıktı. Buna göre ödenen faiz miktarı bir anda 7 bin 754 lira artarak 33 bin 103 liradan 40 bin 857 liraya çıktı.

Vakıfbank yüzde 1,67’ye çıkardı

Piyasada faiz oranları değişkenlik gösteriyor. Her banka ayrı faiz oranı kullanıyor. Ortalama faiz ise yüzde 1,40.Ortalama faizle yapılan hesaplamada ise 100 bin lira için toplam ödenecek rakam 33 bin lira yerine 48 bin 471 lira oluyor. En yüksek konut kredisi faizini ise Vakıfbank kullandırıyor. Bankanın 5 yıl vadede faizi yüzde 1,67. Buna göre 100 bin liralık kredi için toplam 59 bin 60 lira faiz ödeniyor.

İnşaatçı pazarlık yapıyor

Faizlerdeki bu yükseliş konut üreticilerini de harekete geçirdi. Markalı konut üreticileri bankalarla proje bazında pazarlıklar yapmaya başladı. “Paramı size yatırmam. Bankacılık işlemlerimi sizinle gerçekleştirmem” silahını kullanan konut üreticileri, kendi desteklerini de ortaya koyarak tezgah altında faizleri 0,70-0,79 bandına kadar çekti.

Belli projeler için geçerli

Yüzde 1,2 yerine yüzde 0,70 faiz ödendiğinde 100 bin lira kredi için ödenen toplam faiz 22 bin 810 lira oluyor. Ancak bu durum sadece belli projeler için, belli banka şubelerinde geçerli. Söz konusu projeden konut almak istemeyenler için faiz oranları bankaların ilan ettiği tabela faizi üzerinden hesaplanıyor.

Yatırım amaçlı alanları etkiledi

Gelişmeleri değerlendiren Avrupa Emlak’ın sahibi Yasemin Başdemir, “Mevcut faiz artışı gerçek konut alıcılarını etkilemedi. Projeyi çok beğenen ve evi satın almak isteyenler faizlerdeki artışı vadeyi uzatarak dengelemeye çalışıyor. Ama yatırım amaçlı ev almak isteyenler son faiz artışında ev almaktan vazgeçti. Bu durum kısa bir süre sonra normale dönecektir” dedi.

Pazarlık yapan daha az öder

Kredi faizlerinin artması, bankalarla sıkı pazarlık dönemini de başlattı. Ancak fonlama maliyeti artan bankaların hatırı sayılır müşterilerin dışında tezgah altı faize yanaşmadığı görüldü.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

SORGUN'DA PANCAR HASADI BAŞLADI

SORGUN'DA PANCAR HASADI BAŞLADI devam

ÇİFTÇİYE DESTEK

ÇİFTÇİYE DESTEK devam
ARAPLİ BELDESİ İZLENİMLERİ23 Kasım 2021

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN